Diş Tedavisi

Porselen Kuron Nedir?

Porselen Kuron Nedir

Porselen kuron nedir? Porselen kuron kimlere uygulanır? Porselen kuron içerisindeki maddeler nelerdir? Porselen kuron nasıl yapılır? Porselen kuron uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Porselen kuron hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Porselen Kuron Ne Demektir?

Porselen kuron dişlere uygulanan kalıcı bir kaplamadır. Günümüzde en yaygın olarak yapılan kaplama çeşitleri metal porselen ve tam seramik olan kaplamalardır. Dişlere uygulanan bu kaplamaların avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Metal ile desteklenen porselen kaplamalar en popüler olan kaplama çeşitlerindendir.

Metal destekli porselenlerin tek dezavantajı kimi zaman altındaki metalin görünmesidir. Bu durum dişlerin estetik görünmemesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra metal destekli porselenler oldukça sağlamdır. Tam porselen ve seramik kaplamalarda dişlerde gayet güzel görünmektedir.

Porselen kuronlar dişlerin tamamen küçültülmesinden sonra dişlerin kaplanması ile dişlere uygulanmaktadır. Porselen kuronlar iki şekilde dişlere uygulanmaktadır. İlki metal altyapı üzerine uygulanan porselen kuron, ikincisi ise tam seramik kurondur. Tam seramik kuron içerisinde metal bulunmamaktadır.

Diş hekimi ilk muayene sonrasında kuron yapımına karar verir. Daha sonra lokal anestezi altında diş kesimi yapılır. Ölçüler alındıktan sonra geçici olarak dişlerinize kaplama uygulanır. Dişlerinize en uygun olan renkteki porselen belirlenir. Porselen kuronlar için öncelikle altyapı provası yapılır. Daha sonra bitmiş porselen provası yapılır be son kontroller yapıldıktan sonra kalıcı porselen kuronlarınız dişlerinize uygulanır.

Porselen Kuronlar Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Porselen kuronlar genellikle kişilerin dişlerinin formunun kaybında veya renk değiştirme istediği nedeni ile uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra dişlerinde madde kaybı yaşayan hastalara da uygulanabilir.

Daha önceden porselen kaplama yaptıran ve bu kaplamaları değiştirmek isteyenlerde porselen kuronları tercih edebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir