Diş Tedavisi

Diş Macunlarının İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Diş Macunlarının İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir

Diş macunlarının içerisinde hangi maddeler vardır? Diş macunları içerisinde zararlı maddeler var mıdır? Hangi diş macunlarını tercih etmeliyiz? Diş macunları içerisinde bulunan maddeler ağız ve diş sağlığını koruyabilir mi? Diş macunları hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Macunları İçerisinde Hangi Maddeler Bulunmaktadır?

Diş macunlarının içerisinde bulunan maddelerin pek çoğunun farklı özellikleri ve faydaları vardır. Örneğin; bazı diş macunlarının içerisinde yer alan maddeler dişlerin beyazlaması konusunda yardımcı olmaktadır. Bazı diş macunlarında ise diş eti hastalıklarına karşı korunabilmemiz için ayrı maddeler bulunmaktadır. Diş macunlarının içerisinde bulunan maddeleri aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık.

  • Sudan arındırılmış silisyum, kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat, sudan arındırılmış alüminyum oksit ve fosfat tuzları.
  • Sorbitol, gliserol ve ayrıca macunun kurumasını engelleyen özel nemlendirici maddeler.
  • Mineral koloid veya deniz yosunu gibi maddeler diş macununun belli bir yoğunluk kazanmasını sağlamaktadır.
  • Diş minesinin daha güçlü olmasına yardımcı olan florür.
  • Diş çürümesine neden olmayan sakarin gibi tatlandırıcı maddeler.
  • Son olarak diş macununun köpürmesini sağlayan sodyum lauryl sülfat gibi deterjanlar.

Diş Macunu İçerisinde Bulunan Florürün Faydaları

Diş macunları içerisinde bulunan en temel madde florürdür. Yaşlıların, gençlerin ve çocukların hayatları boyunca kullanması gereken maddelerden bir tanesi florürdür. Florür diş yüzeyinde meydana gelen deformasyonları mineralize ederek tedavi olmasında yardımcı olur.

Florür diş yüzeyini kuvvetlendirerek dişlerin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca bakterilerin neden olduğu asitlere karşı dişleri dirençli bir hale getirir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir