Diş Tedavisi

Kaplama Düşer Mi?

Kaplama Düşer Mi?

Kaplama tedavisi nedir? Kaplama kimlere uygulanır? Kaplama tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kaplama düşer mi? Dişten düşen kaplama diş tekrar yapıştırılır mı? Düşen kaplama diş nasıl yapıştırılır? Kaplamalar hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Kaplama Diş Düşer Mi? 

Kaplama yaptırdığınız diş eğer yerine iyi bir şekilde yapıştırılmamış veya oturtulmamış ise düşme gibi problemler veya sorunlar yaşayabilirsiniz. Kaplama dişiniz düşerse çeşitli uygulama yöntemleri ile tekrar yerine yapıştırılabilir.

İnternet üzerinde sıkça sorulan sorulardan bir tanesi olan ” kaplama diş düşerse tekrar yapıştırılır mı?” sorusunu sizler için bu blog konumuzda cevaplandırıyoruz.

Düşen kaplama dişin tekrar yapıştırmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu iş sadece diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bu konuyu önemsemeyip kendi kendinize düşen kaplama dişi yapıştırmaya çalışmanız çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle bu işi sadece uzmanlarına bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Düşen Kaplama Diş Sonrasın Yapılması Gerekenler

  • Kaplama dişiniz düştükten sonra yapmanız gereken ilk hareket sakin olmanızdır. Bu olay hemen hemen herkesin başına gelebilir. Bu nedenle sakinliğinizi koruyarak vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız.
  • Eğer kaplama dişinizin yere düştüyse sakin bir şekilde düşen kaplamanızı arayınız ve bulmaya çalışınız. Diş hekiminizin yanına giderken kaplamanızı da yanınızda götürmeniz gerekir.
  • Diş hekiminizin yanına gidene kadar düşen kaplama dişinizi steril bir yerde muhafazakar ediniz.
  • Düşen kaplama dişinizi temizleyerek güvenli bir yere koyun.
  • Kaplama düştükten sonra açıkta kalan dişiniz korumasız ve daha hassas olur.
  • Düşen kaplama diş sonrasında açıkta kalan dişin soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyeti olur.
  • Kaplama diş düştükten sonra açıkta kalan dişinizin olduğu bölgeyi kullanmamaya dikkat ediniz.
  • Ayrıca diş hekiminizin yanına gidene kadar sert yiyeceklerden kaçınmanız gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir