Diş Tedavisi

Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen Kaplama Nasıl Yapılır

Porselen kaplama, diş çapraşıklığı, diş eksikliği ve diş rengi şikayeti olan hastalarda uygulanan bir uygulamadık. Ayrıca estetik amaçlı son zamanların moda haline gelen porselen kaplama uygulaması yüksek kalitede ürünler kullanılarak yapılmaktadır. Porselen kaplama tedavisi yaptıran bir hasta bu porselen kaplamaların uzun yıllar kullanabilmektedir. Ayrıca her hasta bu tedavi sonucunda memnun bir şekilde ayrılmaktadır.

Porselen kaplama tedavisi olmak isteyen bir hasta diş hekimine yapacağı ilk ziyaretinde öncelik olarak diş yüzeyleri en şekilde temizlenmektedir. Daha sonra diş hekimi dişlerin ölçüsünü alarak porselen malzemeden oluşan kaplamaların siparişini verir. Bu sırada diş yüzeyleri bir miktar inceltilerek geçici diş kaplamaları takılır. Takılan geçici diş kapmaları kullanan bir hasta bu süre zarfında yediği yiyeceklere özen göstermelidir. Sert yiyeceklerde kaçınması gerekir. Aksi takdirde tedavi süresini uzatabilir.

Porselen kaplamalar sipariş edildikten sonra iki hafta süre kadar beklenilir. Maksimum bekleme süresi iki hafta kadardır. Porselen malzemeler kullanılarak yapılan kaplamalar geldikten sonra hastanın dişlerinde yer alan geçici kaplamalar çıkartılır. Bu sırada diş hekimi özel bir yapıştırıcı malzeme kullanarak hastaya özel olarak üretilen porselen kaplamalar takılır. Bu aşamada porselen kaplama tedavisi tamamlanmış olur.

Porselen kaplama tedavisi sırasında herhangi bir ağrı ve acı duygusu hissetmezsiniz. Bu nedenle porselen kaplama tedavisi hastanın en rahat bir şekilde estetiğini kolaylıkla yapabileceği bir uygulamadır. Tedavinin ilk haftasında küçük miktarda ağzınızda veya dişlerinizde bir sızı hissedebilirsiniz. Bu sızıyı diş hekiminizin vereceği ağrı kesici ile ortadan kaldırabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir