Diş Tedavisi

Pekiştirme Teli Ne Kadar Kalır?

Pekiştirme Teli Ne Kadar Kalır

Pekiştirme tedavisi tel tedavisi sonrasında uygulanan tedavidir. Pekiştirme tedavisinin ile 6 ayı oldukça önemlidir. İlk 6 ay boyunca diş hekiminizin size özel olarak hazırladığı apareyler 24 saat boyunca dişinizde kalması gerekmektedir. Bu apareyler sadece yemek yerken dişinizden çıkarılmalıdır. Ayrıca diş temizliğinizi yaparken çıkarılmalıdır. Uyurken de mutlaka dişinizde olması gerekmektedir.

Pekiştirme tedavisi boyunca diş hekiminizin söylediklerini harfiyen yerine getirmelisiniz. Aksi takdirde tedavi süresi uzayabilir veya istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Pekiştirme apareyleri genellikle 2 yıl kadar bir süre kullanılmalıdır. Diş hekimlerinin önerdiği süre 2 yıldır. Diş hekimlerinin önerdiği şekilde kullanmayan hastaların dişlerinde tekrar bozulmalar meydana gelmektedir. Bu durum ise tamamen hastanın sorumluluğundadır.

Pekiştirme apareylerinizi düzenli olarak kullandığınız zaman tedavisi sonunda istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Pekiştirme Tedavisi Neden Uygulanır?

Dişlere uygulanan ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl kadar sürmektedir. Ortodontik tedavi iki bölümden oluşmaktadır. Pekiştirme tedavisi ise diş tellerinin çıkması ile başlayan tedavidir. Pekiştirme tedavisi teller çıkarıldıktan hemen sonra uygulanan bir tedavidir. Teller çıktıktan sonra dişler yeni konumlarına hemen alışamaz. Dişlerin yeni konumuna alışması için pekiştirme tedavisi uygulanır.

Teller çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavisini uygulamazsanız eğer dişlerinizde yeniden bozulmalar meydana gelecektir.

Bu durumu önlemek için pekiştirme tedavisini mutlaka uygulamanız gerekmektedir. Bu süre zarfında diş hekiminizin söylediklerine harfiyen uymalısınız. Pekiştirme tedavisinde sabit veya hareketli pekiştirme apareyleri kullanılmaktadır. Bu durum ise hastanın isteğine göre değişmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir