Diş Tedavisi

Insizal Nedir?

Insizal Nedir

Ön dişlerde çiğnemede görev alan yüzeyler ınsizal ismi ile adlandırılmıştır. Ön grup bütün dişlerin, labial ve lingual yüzeylerinin, çiğneme düzleminde birleşip meydana getirdikleri yüzlere ise insizal yüz denilmektedir.

Çiğneme esnasında görev yapan yüzeyler ön dişler için insizal ismi ile bilinmektedir. Aynı şekilde arka dişler ise oklüzal olarak bilinir. Kuron ve kök sınırında bulunan yüzeylere servikal, denilmektedir. Ayrıca dişin apeksinin yakınlarında bulunanlara ise apikal denilmektedir.

Ağız içerisinde kesiciler ön dişlerdir. Bunlar üst arkta dört adet ve alt arkta dört adet olmak üzere toplam olarak 8 tane kesici diş ağız içerisinde bulunmaktadır. Bu sekiz adet diş çiğneme anında besinleri kesme işlemi yapmaktadır. Kesici özelliği taşıyan dişlerde tüberkül bulunmamaktadır. Tüberkül yerine yemek tüketirken kullanılan dişin yüzeyleri arasında olan insizal sırt veya kesici kenar yer almaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir