Diş Tedavisi

Diş Teli Çıktıktan Sonra Dişlerim Tekrar Eski Haline Döner Mi?

Diş Teli Çıktıktan Sonra Dişlerim Tekrar Eski Haline Döner Mi

Diş teli çıkarıldıktan sonra dişlerin önceki haline dönüp dönmeyeceği, ortodonti tedavisi gören bireylerin, sıklıkla sorduğu soruların başında gelmektedir. Ağız içerisinde yer alan dişler hayat boyunca siz fark etmeseniz de hareket halindedir.

Uygulanmış olan Ortodontik tedavi başarılı olsa da dişler zamanla bozulmaya devam edebilir. Ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizin eski haline dönmesi olabilecek durumlar arasındadır. Ortodontik tedavi sonuçlarının kalıcı olmasını sağlamak için birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Ortodontistimizin önerdiği çeşitli önlemlere uymalı ve onun belirlediği kurallara uymalısınız.

Diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra düzelen dişler, pekiştirme tedavisi uygulanmadığı takdirde eski şekline dönebilir. Dişlerin tekrardan eski haline dönmemesi için pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Braket ya da diş teli çıktıktan sonra ilk başlarda dişler harekete meyilli haldedir. Pekiştirme apareyleri, ortodonti tedavi tamamlandıktan sonra uygulanması gereken bir tedavi sürecidir.

Hasta bireyin diş teli tedavisi yani Ortodontik tedavisi bittiğinde pekiştirme apareyini olması gereken şekilde kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde dişler eski haline dönmektedir. Ortodonti tedavisi bitimi sonrasında çıkan yirmi yaş dişleri ön dişlerde baskı yapabilir. Bu gibi durumlarda da dişler eski haline dönebilir. Diş teli tedavisi sonrasında olabilecek diş sıkma yahut gıcırdatma alışkanlıklarının sürüyor olması da dişlerin eski haline dönmesin de etkilidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir