Diş Tedavisi

Pekiştirme Apareyi Ne Kadar Süre Kullanılır?

Pekiştirme Apareyi Ne Kadar Süre Kullanılır?

Pekiştirme tedavisi nedir? Pekiştirme tedavisinin süresi ne kadardır? Pekiştirme apareyi nedir? Pekiştirme tedavisi nasıl uygulanır? Pekiştirme apareyi ne kadar süre kullanılır? Aparey tedavisi ne kadar sürer? Pekiştirme apareyi ve pekiştirme tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavi yaklaşık olarak 2 yıl kadar sürmektedir. İki bölümden oluşan ortodonti tedavisinin aktif ve pasif dönemi vardır. Dişler düzeldikten ve teller çıkarıldıktan sonra ortodonti tedavisi bitmez. Teller çıkarıldıktan sonra dişlerin pekişmesi ve tekrar bozulmamaları için pekiştirme tedavisine geçilir.

Diş telleri çıkarıldıktan sonra ortodonti tedavisinin son aşaması olan pekiştirme tedavisine geçilir.

Bu dönemde hastaların dişlerine gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Bu süre zarfında hastaların kullanmaları gereken hareketli veya sabit pekiştirme aygıtlarını düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

Pekiştirme Apareyleri

Ortodontik tedavinin en önemli parçası olan pekiştirme apareylerinin kullanımı oldukça önemlidir. Dişlerinizin yeni pozisyonlarında ömür boyu kalabilmeleri için pekiştirme apareylerini kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde dişlerinizde tekrar bozulmalar meydana gelebilir.

Pekiştirme apareylerinin temizliğine oldukça özen göstermelisiniz.

Kullandığınız pekiştirme apareyi hareketli bir aparey ise ağzınızdan çıkartarak kolaylıkla temizliğini yapabilirsiniz. Hareketli apareyi akan suyun altında tutarak diş fırçanız ile temizliğini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız pekiştirme apareyi sabit yani dişlerinize yapıştırılmış bir aparey ise her yemekten sonra mutlaka fırçalamanız gerekmektedir.

Yanınızda eğer diş fırçanız yoksa mutlaka her yemek sonrası ağzınızı bol su ile çalkalamanız gerekmektedir. Apareylerinizin ne kadar kullanılması gerektiğine diş hekimleriniz karar vermektedir. Bunun için herhangi bir süre net olarak verilmemektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir