Diş Tedavisi

Pedodonti Nedir?

Pedodonti Nedir?

Pedodonti, 0 ile 13 yaş grubu arasındaki çocukların daimi ve süt dişlerinin daha sağlıklı olarak korunmasını sağlayan, travma veya çürük gibi etmenlerin dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini sağlayan anabilim dalıdır.

Pedodonti, çocukların bebeklik dönemlerinden itibaren ağız ve diş sağlığını korumak amacı ile ortaya çıkan bir bilim dalıdır. Bunun yanı sıra yüz ve çene bölgesinin gelişimi de Pedodonti uzmanları tarafından takip edilmektedir.  Diş hekimleri tarafından tedavi edilen bu durumlar sayesinde çocuklar daha sağlıklı ve güçlü diş yapısı ile hayatlarına devam ederler.

Pedodonti, Latince kökenli bir kelimedir. Türkçemizde çocuk dişleri anlamına gelen Pedodonti, çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlar.

Çocuklarda süt dişleri genellikle 6. Aydan itibaren sürmeye başlamaktadır. Toplamda süt dişleri 20 adettir. Toplamda 20 olan süt dişi çocuk 2,5 yaşına gelince tamamlanır. Süt dişleri daimi dişlere göre çürüklere ve aşınmaya karşı dirençsiz dişlerdir. Süt dişlerinin en önemli fonksiyonu çocukların yemek yemesini ve daha düzgün konuşmasını sağlamaktır.

Daimi dişler çocuk 6 yaşına geldiği zaman çıkmaya başlar. 12 yaşına kadar yenilenen bu dişler arasında hem süt dişleri hem de daimi dişler bulunmaktadır. Dişlerin karışık olduğu bu dönemde Pedodontiler tarafından dişler sıkı bir şekilde takip edilir.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontistler, Diş Hekimliği Fakültesinde 5 yıllık gördükleri bir eğitimin ardından Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlı Pedodonti Ana Bilim Dalında ayrı bir eğitim görürler. Buradan aldıkları uzmanlık veya yaptıkları doktora eğitiminin sonucunda pedodontist olarak mezun olurlar.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir