Diş Tedavisi

Ortodontik Tedavi Her Yaşta Uygulanabilir mi?

Ortodontik Tedavi

Dişlerin yapısında bulunan bozukluk, kemiklerin birbiri ile olan ilişkisindeki bozukluktan meydana gelebilir. Kısacası ana sorun çene kemiklerinde mevcutsa, ergenlik dönemini girmeden ya da ergenlik dönemi başlarında ortodonti diş teli tedavisine başlamak, başarılı sonuçlara ulaşmak için son derece önemlidir. Çünkü ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte hormonlardan kaynaklanan hızlı bir büyüme ve gelişme evresi başlamaktadır. Bunun sebebi ise ergenlik aşamasında vücudun salgıladığı büyüme hormonunu artırmasıdır.

İskeletsel çene hastalığının tedavisindeki hedefimiz, bu büyüme evresinden yararlanarak, çenelerin gelişimini arzu edilen biçimde yönlendirmektir. Mesela alt çenesi üst çenesine göre daha arkada olan bir bireyin, alt çenesinin daha çok gelişimi için tedaviler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra üst çenenin ileriye doğru gelişimi için baskılayıcı işlem uygulanır. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için büyüme ve gelişmenin devam ediyor olması gerekmektedir. Bunun haricinde dişlerde mevcut olan bozuklukların nedeni, iskelet sisteminden kaynaklı değil ise belirli bir yaş sınırı bulunmadan ortodonti tedavi planlaması yapılabilir.

Diş teli tedavi uygulamasının başlayabilmesi için istisnai durumlar haricinde, bütün süt dişlerin düşmüş ve süt dişlerin yerine bütün ana dişlerin çıkmış olması gerekmektedir. Bu sürecin tamamlanması 12 yaşlarında gerçekleşmektedir. Ortodonti diş teli tedavisine erken başlanılması durumunda, süt dişlerin çıkıp ana dişlerin çıkması aşaması, ağızda diş telleri varken tamamlanmaktadır. Bu durum diş teli tedavisi sürecini uzatmaktadır. Mesela 12 yaşında bütün diş gelişimi tamamlanmış olan bir hastanın diş teli tedavisi 13 yaşında tamamlanıyorken, 11 yaşında başlandığında 13 yaşında tamamlanır. Vermiş olduğumuz örnekte diş teli tedavinin tamamlanma zamanının bu kadar değişiklik göstermesi çocukları yıpratabilir. Fakat bazı çapraşıklık durumlarında, dişlerin yenilenmesini beklemeden, en kısa vakitte tel tedavisi uygulamasına başlamak gerekmektedir. Bu gibi durumlar istisna olup, tedavi için uygun kararı ortodontist verecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir