Diş Tedavisi

Ortodonti Tedavisi ve Yetişkinler: Yaşınızın Önemi Yok!

Ortodonti Tedavisi ve Yetişkinler: Yaşınızın Önemi Yok

Erken dönemlerde tedavisi yapılmayan ortodontik bozukluklar sebebi ile dişte çapraşıklık, geri veya ileri çene halleri ile karşılaşılan yetişkin kişilerde, bu sorunları yok etmek için yetişkin ortodonti tedavisi yapılmaktadır. Yetişkin kişilerde ortodonti tedavi tekniği, ilerleyen yaşlarda bile güzel bir gülümseme ve sağlıklı ağız yapısını elde etmek amacı ile uygulanmaktadır. Geçmiş zamanda imkansızlık veya zamansızlık sebebi ile ertelenmiş olan, yeterli olmayan veya yarım kalan ortodonti tedaviler, dişin kaybedilmesi ile meydana gelen sorunlar, diş etlerinin çekilmesi gibi problemlerden kaynaklanan nedenler yetişkin yaşlarda ortodontik tedaviye duyulmuş olan gereksinimi yükseltmektedir.

Ortodonti tedavi tekniğinin son senelerdeki gelişimi ile beraber yetişkin kişiler için de kısa zamanda tesirli olacak tedaviler yapılabilir duruma gelmiştir. Sağlıklı diş ve ağız dokusunu meydana getiren, insanların hayat standartlarını yükselten, yetişkin kişiler için diş teli tedavi tekniği; kötü ağız kokusundan renklenmiş diş problemlerine dek kişinin öteki sorunlarını da çözüme kavuşturmaktadır. Hastanın kemik ve diş yapısına uygun en tesirli tedavi tekniği ortodontist tarafından belirlenmektedir.

Yetişkin Ortodonti Tekniği Neden Uygulanır?

Ortodonti tedaviler yalnızca gençlerde ve çocuklarda değil yetişkin kişilerde ve ileri yaş grubuna da yapılabilmektedir. Üst yaş sınırı bulunmayan yetişkin ortodonti kapsamında Alveoler çene kemiği kaybı yer almayan, sağlığı yerinde olan diş eti ve dişlere sahip olan her kişiye diş teli takılmaktadır. Son dönemlerde estetik görüntüsüne dikkat eden kişilerin başvurmuş olduğu ortodontik tedavi tekniği, hastaya doğru bir biçimde sıralanan diş ve hoş bir görüntü kazandırmaktadır. Resim çekilir iken dişini göstermeyen kişiler veya gülümsemekten çekinen kişiler, kurumsal yaşamlarında dış görüntüye dikkat eden kişiler için yetişkin ortodontisi, avantajı yüksek tedavi tekniği olmaktadır.

Yetişkin kişiler için ortodonti tedavi tekniği:

  • Diş çarpma veya gıcırdatma gibi sorunların önüne geçmek için uygulanır.
  • Ağız solunumunun önüne geçmek için uygulanır.
  • Geride ve ileride yerleşmiş çene bozukluğunu düzeltmek için uygulanır.
  • Dudak ve dişleri düzgün bir yere eriştirmek için uygulanır.
  • Kapanma bozukluğunu düzeltmek için uygulanır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir