Diş Tedavisi

Çocuklarda Erken Ortodonti Müdahalesi: Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklarda Erken Ortodonti Müdahalesi

Çocuklarda erken ortodonti müdahalesi, her çocuk için değişiklik göstermekte olup, çocuğun özgün gereksinimlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Bundan dolayı, bir çocuğun ortodontik tedaviye ne zaman başlaması gerektiğini belirlemek için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimize başvurabilirsiniz.

Ortopedik ve ortodontik problemlerin erken tanınması, çok daha etkili bir tedavi süreci sağlamakla birlikte ileri yaşanabilecek daha karmaşık sorunlara engel olmaktadır.

Çocuğunuzun süt dişinin çıkmaya başlaması ile beraber diş doktoru kontrollerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. 7 ila 9 yaş arasında uygulanacak ilk muayeneyle çocuğunuzun sıradan bir diş ya da çene sorunu olup olmadığının tespiti yapılabilmektedir. En geç 11 ile 12 yaşlarında çocuk ortodontisi işlemlerine başlanması gerekir. Çocuk ortodonti tedavi tekniğine ne kadar erken başlar ise o kadar randımanlı bir netice alınmış olur.

Çocuğunuzun hayat boyu güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmasını arzu eder misiniz? Yanıtınız evetse çocuğunuzun güzel bir gülüşü için düzenli bir şekilde sıralanmış dişe ve düzgün bir çene yapısına gereksinimi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Çocuk ortodonti tekniği de işte bu adımda dahil olarak ileri yaşlarda meydana gelebilecek ortodontik bozuklukları engelleyerek dişin olması gereken sağlığına ve estetik görüntüsüne erişmesini temin etmektedir. Erken yaşlarda uygulanan çocuklar için ortodonti muayenelerinde meydana gelen sıkıntılar, engelleyici tedaviler ile çözüme ulaşmaktadır.

Çocuğunuzun süt dişi çıkmaya başlaması ile beraber diş doktoru kontrolleri de başlayıp, tanısı konulan sorunlar için uygun tedavilerin belirlenmesi gerekmektedir. Ağız solunumu, parmak emme, uzun zamanlı emzik kullanılması, bebek yutkunmasının sürekliliği gibi ufak yaşlarda karşılaşılan alışkanlıkların yok edilmesi için çocuk ortodonti uzman doktorunun kontrolleri gerekli olmaktadır. Ailenin bilinçli davranması ve çocuğundaki çene veya diş problemlerini gördüğünde diş doktoruna başvurması gerekmektedir.

Çocuk Ortodonti Tedavi Süresi

Çocuğunuzun kalıcı dişinin gelişimiyle beraber başlamış olan ortodonti tedavileri çabuk bir biçimde netice vermektedir. Fakat aynı tedavi maliyetleri gibi çocuk ortodontik tedavi zamanı hastanın yaşına, sorunun ne kadar şiddetli olduğuna ve yapılacak tedavi tekniğine göre farklılık gösterebilir. Düzenli bir şekilde muayeneye giden, braketini ve telini sıklıkla kırmayan, ağız hijyenine özen gösteren çocukta en kısa zamanda tedavi bitirilmektedir. Yaklaşık tedavi zamanı bir- iki buçuk sene aralığında farklılık göstermektedir.

Çocuk Ortodontisi Ağrılı Bir Uygulama Mı?

Çocuğunuzun diş doktoru kaygılarını yenecek en yararlı tedavilerinden bir tanesi çocuk ortodontisidir. Çocuk ortodonti tedavi tekniğinde işlem seansları sancısız olmaktadır. Fakat telin takıldığı ilk bir hafta biraz zor geçebilmektedir. Ağız içerisinde bilhassa yanaklarda yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar bir hafta içerisinde kendi kendine geçmeye başlayacaktır. Braketin ağız içerisindeki varlığına uyum sağlandığında süreç problemsiz devam edecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir