Diş Tedavisi

İnvisalign ile Görünmez Tedavi: Estetik ve Konfor Bir Arada

İnvisalign ile Görünmez Tedavi

İnvisalign tedavisi, metal tel kullanımına başvurmadan dişlerin düzelmesini sağlayan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bireye özel olarak üretimi yapılan şeffaf plaklar aracılığı ile dişlerin dizilişini iyi hale getirmek için yapılan telsiz tedavidir. Uygulamanın metal tel olmadan yapılması, bu tedaviye başvurulmasının en büyük sebeplerinden biridir. Alanında uzman diş doktorları tarafından bireye özel olarak gerçekleştirilen bir tedavi tekniğidir.

Geleneksel metal tellere kıyasla daha çok konfora sahip olan invisalign tedavi, dişlerin düzeltilmesinin yanı sıra bireye hoş bir gülümseme vermeyi de amaç edinir.

İnvisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tedavinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle kişinin ölçüleri alınır. Ardından alınan ölçülerin bilgisayar destekli programlarla 3 boyutlu bir şekilde özel olarak üretimi gerçekleştirilir. Tedavinin yapılması için kaç tane plağın gerekli olacağı ve tedavi süresi tespit edilir. Kişilerin ağzına uyumlu olarak hazırlanan şeffaf plaklar her 15 günde bir ağızda kalacak biçimde uygulanır.

Değişim dönemlerinde dişlerin gelişimleri, tedaviye nasıl karşılık verdikleri izlenir. Sadece yeme içme esnasında plaklar kullanılmayabilir. İnvisalign tedavisinde bireyler diş teline kıyasla daha konforlu ve özgürdür. Ancak tedaviden iyi bir netice alınabilmesi için gün içerisinde plakların çıkarılmaması gerekmektedir.

İnvisalign Tedavisinin Özellikleri

Şeffaf plakların, hijyeni ve takılıp çıkarılması son derece rahattır. Bu tedavi uygulanırken bireylerin hayatlarında herhangi bir kısıtlılık yaşanmaz. Bunların yanında invisalign tedavisinin özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür:

  • Şeffaf plaklar kişinin ağzında görünmediği için rahatsız edici bir görüntü oluşturmaz.
  • Metal braket kullanımına başvurulmaz ve günlük hayatı engelleyecek bir durum söz konusu değildir.
  • Tel tedavisi ile kıyaslandığında daha ağrısız ve rahat olduğu görülmektedir.
  • Yemek esnasında çıkarılabilir ve dişlerin temizliği yapıldıktan sonra yeniden takılabilir.
  • Özel bir gün sırasında birkaç saatliğine şeffaf plakları çıkarabilir ya da ağız içerisinde belli olmadığından kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Bu tedavinin hem yetişkinlere hem de çocuklara uygulanması mümkündür.

İnvisalign Tedavisi Süresi Uzun Mudur?

İnvisalign tedavisi, tel tedavisi ile kıyaslandığı zaman daha kısa sürmektedir. Toplam tedavi süresi kişinin diş yapısına ve rahatsızlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu tedavinin uygulandığı bazı bireylerin süresi 6 ay kadar olabilirken, bazı bireylerin tedavi süresi birkaç seneye kadar uzayabilmektedir. Tedavi süresi üzerinde etkili olan durumlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişinin yaşı genç ise dişlerinin düzelmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Fakat kişinin yaşı büyük ise bu tedavi süresi daha uzayabilir.
  • Dişlerin arasında bulunan boşluklar geniş ise bu durumda tedavi süresi uzar.
  • Çene yapısı ufak olan bireylerin dişlerinde çarpıklık olabilmektedir.

Tedavi süreci bu durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin diş yapısına bakılmadan herhangi bir süre belirlenmesi mümkün değildir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir