Diş Tedavisi

Kron Uygulaması Nedir?

Kron Uygulaması Nedir

Kron kaplama veya diğer bilinen ismi ile kron protez zamanla çürük meydana gelen, madde kaybı yaşayan bir dişin küçültülerek kaplamasına verilen addır. Kron kaplama, ağız içerisinde az sayıda diş eksikliği olduğu zaman uygulanan ve destek dişlerde kesim yapılması, küçültülmesiyle laboratuvarda hazırlanıp dişlere sabitlenen protezlerdir. Protezler ağız içerisinde yer alan eksikliğin giderilmesi, çiğneme ve konuşma gibi işlevlerin yerine getirilmesi bakımından öneme sahiptir. Kron ise çürük, kırık ya da farklı bir sebepten dolayı fazla madde kaybı yaşanan dişlerin küçültülüp kaplanması uygulanması şeklinde tanımlanmaktadır. Kron protez yaşadığımız zamanda pek çok diş doktoru tarafından sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kron Kaplama Avantajları Nelerdir?

Ağız içerisindeki diş eksikliğinin ortadan kaldırılması şeklinde tanımlanan kron kaplama, dişin gıdalar ile ilk temasa geçen üst bölümü olan yüzeyinde yitirilmiş görsel ve fonksiyonel özelliklerin tekrardan oluşturulması amacı ile yapılan bir tedavidir. Sağlık ve görüntü amacı ile yapılan kron protez, son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yüksek düzeylerde ısırma basıncına karşı da dayanıklı bir yapısı vardır. Ayriyeten kron kaplamanın dayanıklı bir yapıya sahip olmasının dışında kişiye pek çok avantaj sunmaktadır. Kron kaplama kişiye, doğal bir görüntü vermektedir. Kron kaplama, diş etleriyle iyi bir uyum yakalar. Ayrıca alerjik tepkimelere de sebep olmaz.

Kron Kaplama Uygulama Alanları Nelerdir?

Kron kaplama pek çok diş sorununda yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Kron kaplama da dişler ilk olarak küçültülmektedir. Küçültülen dişler daha sonra ise kaplanmaktadır. Kron kaplama uygulaması farklı yönleriyle kron köprü yönteminden ayrılmaktadır. Kron protezler; diş kırığı ve çürüğü, zayıf yapılı olan dişlerde kırık meydana gelmesine engel olmak amacı ile, diş biçiminin sıkıntılı olduğu hallerde tercih edilmektedir. Ayriyeten görüntüyü iyileştirmek amacıyla, dişlerin beyazlatılması için de kişiye yapılan tedavi teknikleri arasında bulunmaktadır. Son dönemlerde kron diş kaplamaları yapılırken tercih edilen seramik altyapısı olarak zirkonyum kullanımı da yaygın bir hal almıştır. Yüksek dayanıklılığa sahip olan bir malzeme olan zirkonyum ile destek verilen seramik kaplamalar ışığı yansıtarak diş etlerini daha pembe göstererek sağlıklı bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir