Diş Tedavisi

Kron Kaplama Ne Kadar Sürer?

Kron Kaplama Ne Kadar Sürer

Diş kaplaması, çoğunlukla 3 seansta gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kişiden alınan ölçülere göre dişlerin hazırlanması beklenir. Bu aşamada geçen süre yaklaşık olarak 2 hafta kadardır.

Özel bir porselen materyalden üretilen dişler kişinin ağzı ile tam ölçüde olması için hassas bir biçimde yapılmalıdır. Dişlerin dış yüzeylerinin kesimi ikinci seansta gerçekleştirilir. Son seansta ise hazır duruma getirilen dişlerin kaplamasının yapılmasıyla tedavi aşamasının sonlanması sağlanır.

Porselen Kron Kaplama Neden Yapılır?

Dişlerde ortaya çıkan estetik sorunlarda kişiler gülüşlerini gizlemek zorunda kalabiliyor. Meydana gelen bu estetik kaygıya engel olmak ve daha hoş gülüşlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacı ile porselen kron kaplama uygulaması yapılabilir. Dişlerin üzerine doğrudan yapıştırma uygulanarak dişin formu herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmiyor.

Porselen Kron Kaplama Nasıl Yapılır?

Estetik kaygı bakımından sorun yaşayan kişiler için kullanılan kron kaplama uygulaması son derece basit yapılan ve uzun müddet kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Öncelikle dişlerin yüzeyleri titiz bir biçimde temizlenir. Bu işlem yapılırken anestezi uygulamasına gerek yoktur.

Hastanın ağız ölçüsüne uygun olarak arzu edilen dişler yaklaşık olarak 2 hasta içerisinde gelir ve dişlerin üstüne yapıştırma uygulaması yapılır. Kaplama uygulanabilmesi için dişlerin dış katmanı alınır. Dişler gelene dek geçici bir kaplama kullanılması gerekmektedir.

Porselen Kron Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen kron diş yaptırmak için hastanın işlem için uygun olması gerekmektedir. Diş noksanlığı olan kişilerde, estetik kaygısı olan kişilerde, diş kırığı olan kişilerde, çarpık diş sorunu olanlarda ve dolguyla diş boşlukları giderilemeyen kişilerde kaplama uygulaması gerekli olabilir.

Ancak dişlerinde ileri seviyede çürük ve diş eti rahatsızlığı olan bireylere bu işlem uygulanamamaktadır. Gereken tedaviler gerçekleştirildikten sonra kron kaplama yapılabilir.

Porselen Kron Kaplama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tedavi yönteminde olduğu gibi porselen kron kaplama uygulaması ardından dikkat edilmesi gerekli olan birçok konu vardır. Asıl dişler gelene kadar geçici kaplamaların diş yüzeyinden alınmaması gerekir.

Bunun ile beraber sakız gibi yapışkan yiyecekler yenilmemelidir. Kaplamalar yerine tam anlamıyla yapışana dek sert besinlerden uzak durulmalıdır. Geçici kaplama kullanıldığı esnada diş ipi kullanımı tavsiye edilen bir uygulama değildir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir