Diş Tedavisi

Kompozit Laminate Veneer Nedir?

Kompozit Laminate Veneer Nedir

Kompozit laminate veneer nedir? Kompozit laminate veneer uygulaması nasıl yapılır? Kompozit laminate veneer uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kompozit laminate veneer nasıl uygulanır? Kompozit laminate veneer uygulaması hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Kompozit Laminate Veneer Uygulaması Nedir?

Kompozit laminate veneer uygulaması diş estetiği denildiği zaman akla ilk gelen uygulamalardan bir tanesidir. Bu uygulamada kullanılan malzeme porselen ve kompozit laminate olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kompozit laminate veneer uygulaması hastaya iki yöntem ile uygulanmaktadır. Bunlarda ilki indirekt uygulamadır. Bu uygulama ağız dışından hazırlanan malzemelerin dişler üzerine sonradan uygulanması ile yapılmaktadır. Diğer bir yöntem ise hastaya direk olarak uygulanan yöntemdir. Hastaya uygulanan bu yöntemde kullanılan malzeme kompozit dolgu malzemesidir. Halk arasında bilinen adı ile ışınlı dolgu ile yapılan bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi hastaların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir.

Kompozit laminate veneerler doğal diş yapınıza uygun bir görünümde oldukları için oldukça doğal bir görünüme sahiptirler. Bu nedenle ağzınızda bu doğal görünüm ile gülüşlerinizi artık saklamanıza gerek kalmayacak.

Kompozit Laminate Veneer Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

 • Dişlerinde renk kaybı problemi yaşayan kişiler
 • Dişlerinde çapraşıklık problemi yaşayanlar
 • Diş aralarında boşluk olan kişiler
 • Daha estetik ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler
 • Genetik veya farklı nedenler dolayı dişleri kısa ve uzun olan kişiler
 • Dişlerinde aşınma problemi yaşayanlar
 • Dışarıdan alınan bir darbe sonucu çatlak veya kırılmış dişlerin tedavisinde ve buna benzer gibi durumları yaşayan kişiler bu uygulamayı tercih edebilirler.

Kompozit Laminate Veneer Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kompozit laminate uygulaması uzun yıllar kullanabileceğiniz en sağlam kaplamalardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra bu tarz bir uygulamadan sonra ağız ve diş bakımınızı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Doğal dişlerinize zarar veren her yiyecek ve içecek bu tarz kaplamalara da zarar verebilir veya ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Gelin dikkat etmeniz gereken kurallara maddeler halinde bir göz atalım.

 • Tedavi sonrasında sert kabuklu yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız.
 • En önemli problemlerden birisi de hastanın diş sıkma gibi bir problemi yaşamasıdır. Bu gibi durumlarda kesinlikle gece plağı kullanımını önermekteyiz.
 • Isırılarak koparılan yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ayrıca fırçalama sonrasında mutlaka diş ipi ile dişlerinizi temizlemeniz gerekmektedir.
 • Tedavi sonrasında belli aralıklar ile diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.
 • Kalem veya toka gibi bir şeyleri ısırma gibi bir huya sahipseniz bu konuda kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Tedavi sonrasında kaplamalarınıza zarar gelebilecek her türlü zararlı etmenlerden kaçınmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir