Diş Tedavisi

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit Dolgu Nedir?

Dişlerde çürük, kırık veya çatlak problemi yaşayan  hastalara uygulanan kompozit dolgular diş onarımında oldukça etkili bir çözüm yoludur. Kompozit dolgu dişe uygulanmadan önce dişteki çürük ve zarar görmüş kısım alınarak dolguya temiz bir yer açılır. İşlemler sonrasında dişte yer alan boşluğa kompozit dolgu yerleştirilerek diş eski ve güzel görünümüne yeniden kavuşur.

Kompozit dolgu ayrıca reçine dolgu olarak da adlandırılmaktadır. Çeşitli kimyasal bileşenler kullanılarak oluşturulan kompozit dolgular içerisinde seramik de bulunmaktadır. Yapılan kompozit dolgular sayesinde ağızdaki çiğneme ve ısırma fonksiyonları daha güçlenmektedir. Özellikle azı dişi olarak bilinen arka dişlerde kolaylıkla kullanılmaktadır. Doğal bir görünüme sahip olan kompozit dolgular ön dişlerde de kullanıma oldukça uygundur.

Kompozit dolgu dişe uygulanmadan önce dişe birtakım incelemeler yapılmaktadır. Kompozit dolgu yapılacak olan diş eğer çürük ise bu çürük diş hekimi tarafından temizlenir. Çürükler temizlenirken genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Lakin yüzeysel uygulamalarda anesteziye gerek duyulmaz. Diş hekimi dişteki çürükleri temizleyip rötuş işlemlerini yaptıktan sonra dolgu işlemine geçmektedir.

Dişlerinde çürük problemi yaşayan kişiler kompozit dolgu işlemini düşünebilir. Bunun yanı sıra kırık veya çatlak problemi yaşayan kişilerde kompozit dolguları düşünebilir. Kompozit dolgular sayesinde eski ve güzel görünümlü dişlerinize kavuşabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizde daha iyi bir ren görünümü sağlamak için kompozit dolgular oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Dişlerinizdeki şekil bozukluklarında şikayetçiyseniz eğer kompozit dolgular sayesinde bu bozukluklardan kurtulmanız oldukça mümkündür.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir