Diş Tedavisi

Gummy Smile Nedir?

Gummy Smile Nedir

Gummuy smile diş eti olarak adlandırılmaktadır. Gülerken veya konuşurken diş etlerinizin normalden daha fazla görünmesi durumuna gummy smile denmektedir. Diş etlerinin gülerken veya konuşurken normalden fazla görünmesi dişlerin normalden daha büyük görünmesine neden olmaktadır. Diş etlerinin görünmesi güzel bir gülüşe engel olduğu gibi estetik açıdan da güzel görünmeyebilir.

Gummy smile estetiğinde kuron boyu uzatma operasyonu ya da botoks uygulaması yapılmaktadır. Üst dudağın ince olması ve diş yüksekliğinin kısa olması gibi durumlar gummy smile yani diş eti görünmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra dudak kasının hipermobil olması, üst çenenin aşırı büyümesi, çeşitli diş eti hastalıkları, üst çenenin dış kısmında oluşan kemik büyümesi ve hipertansiyon nedeni ile diş etinin zaman içerisinde büyümesi gibi durumlarda gummy smile neden olmaktadır.

Gummy smile’da kuron uzatma tedavisi cerrahi işlem gerektiren bir tedavidir. Kuron uzatma tedavisinde fazla olan diş eti alınarak diş eti seviyesi düzeltilir. Daha sonra ön diş boyları uzatılarak diş etleri ile arasında uyum sağlanır. Yapılan kuron uzatma tedavisi sonucunda hastalar memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Yapılacak olan tedavi süresince herhangi bir ağrı veya sızı hissetmezsiniz.

Gummy smile tedavisinde yapılan botoks ise ince uçlu iğneler ile nazolabial hat üzerinde bulunan noktalara toksin enjeksiyon yapılarak diş eti ve diş boyu simetri bir hale getirilir. Bu tedavide uygulanan botoksun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Botoks uygulamaları 35 yıl boyunca nörolojik rahatsızlıkların tedavilerinde ve cilt kırışıklıklarının tedavilerinde uygulanmaktadır. Botoks uygulaması yapılmadan önce yapılacak bölgeye anestezik krem sürülmektedir. Bu sayede uygulama sırasında herhangi bir ağır ve acı hissi hissetmezsiniz.

Botoks uygulaması toplamda beş dakika sürmektedir. Botoks uygulaması yapıldıktan sonra kontrol süresi 15 gün kadar sürmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir