Diş Tedavisi

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır

Kompozit dolgu nedir? Kompozit dolguya neden ihtiyaç duyulur? Kompozit dolgu neden yapılır? Kompozit dolgu nasıl yapılır? Kimler kompozit dolgu yaptırabilir? Kompozit dolgu hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, kozmetik ve estetik nedenlerden dolayı dişleri restore etmenin bir diğer yollarından bir tanesidir. Kompozit dolgu ile dişler yeniden şekillendirilir. Kompozit dolgu ile gülüşünüzü güzelleştirebilirsiniz.

Kompozit dolgu hemen hemen her hastaya uygulanan bir işlemdir.

Kompozit dolgunun bir diğer adı reçine dolgudur. Farklı kimyasallar ve seramiğin birleştirilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kompozit dolgu ön ve arka dişlere uygulanabilir. Kompozit dolgu özellikle tüm dişlerin aynı renkte olmasını isteyen hastalara uygulanan bir işlemdir.

Kompozit Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kompozit dolgunun uygulama sürecinde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kompozit dolguda her şey sırası ile uygulamaktadır. Kompozit dolgu uygulanacak olan dişlerde varsa çürükler temizlenir.

Kompozit dolgu lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Dolgunun uygulanacağı dişe bir takım rötuşlar uygulanır. Temizlik işlemleri bittikten sonra dolgu malzemesi dişe yerleştirilir. Kompozit dolgu orijinal dişin yapısına en uygun şekilde yapılmaktadır. Orijinal dişe uygun bir şekilde düzenleme yapıldıktan sonra kompozit dolgu işlemi tamamlanır.

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Kompozit dolgunun en önemli avantajlarından bir tanesi de dişte oldukça estetik durmasıdır. Kompozit dolgular aynı zamanda orijinal diş ile aynı renkte olmaktadır. Ağızda veya kişide herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kompozit dolgu doğal ve estetik durmaktadır. Pek çok kişi tarafından sıkça tercih edilmesinin en büyük nedeni ise ağızda doğal durmasıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir