Diş Tedavisi

Diş Hekimi Fobisi Nedir? Nasıl Geçer?

Diş Hekimi Fobisi Nedir Nasıl Geçer

Diş hekimi fobisi nedir? Diş hekimi fobisi nasıl geçer? Diş hekimi fobisi neden olur? Diş hekimi korkusunu nasıl yenebiliriz? Diş hekimi korkusu nasıl yenilir? Diş hekimi fobisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Hekimi Fobisi Nedir?

Diş hekimi fobisi her yaşta kişide görülebilen ortak bir fobidir. Psikolojik bir durum olan diş hekimi fobisi diş hekimi ofisinde oturma, diş hekimliği veya diş muayenesi korkusu olarak bilinir.

Basit bir diş muayenesinden korkmak ve bundan kaçmak kişilerde kaygı oluşturmaktadır. Bu durum kişilerin diş sağlığı problemini daha kötü durumlara itmektedir.

Diş hekimi fobisi genellikle kişilerin diş hekimi muayenesinde bulunan diş malzemelerinden, diş hekimlerinin kullanmış olduğu aletlerden veya diş hekimi muayenesi makinelerinden korkması ile başlamaktadır. Hastaların pek çoğu bu fobiyi daha önceki yaşamış oldukları şansız ve kötü geçen diş deneyimlerinden dolayı yaşamaktadır. Yaşanılan b u kötü deneyimler sonrasında kişilerde diş hekimi fobisi ortaya çıkmaktadır.

Diş Hekimi Fobisi Tedavisi

Diş hekimi fobisini şiddetli ve hayatınızı kısıtlayacak bir şekilde yaşıyorsanız eğer diş tedavisine başlamadan önce kesinlikle eğitimli bir ruh sağlığı uzmanına danışmanız gerekmektedir.

Ruh sağlığı uzmanı ile yapacağınız görüşme sonrasında diş hekimi fobisini kontrol altına kolaylıkla alabilirsiniz.

Yapılan görüşmeler sonrasında diş hekimi fobisini yönetebilir bir seviyeye getirdiğiniz zaman diş hekiminizi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak doğru bir diş hekimini seçmeniz gerekmektedir. Günümüzde modern diş hekimleri bu konuda oldukça uzmanlardır. Bütün diş hekimleri, diş hekimi fobisi olan hastalara gereken tüm özeni sonuna kadar göstermektedir. Ayrıca diş hekimi fobisi olan kişileri rahatlatmak adına tedavi sırasında daha farklı teknikler ve yöntemler kullanmaktadırlar.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir