Diş Tedavisi

Diş Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Diş Ağrısı Nedir Neden Olur

Diş ağrısı neden olmaktadır? Diş ağrısına neden olan sebepler nelerdir? Diş ağrısının tedavisi nedir? Diş ağrısına ne iyi gelir? Dişlerde ağrı neden olur? Dişlerde oluşan ağrıyı önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? Diş ağrısı nedir? Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı hakkında aklınıza gelen veya merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı diş içerisinde veya çevresinde oluşan ağrıya verilen bir isimdir. Küçük çaplı bir ağrı yaşayan bireyler evde kendi çözüm yolları ile bu ağrıdan kurtulabilirler. Büyük bir ağrı ise diş hekimlerinin uyguladıkları tedavi yöntemleri ile geçmektedir.

Diş içerisinde pulpa, sinir, doku ve kan damarları gibi yumuşak dokular bulunmaktadır. Bu yumuşak dokular zarar gördüğü zaman dişlerde ağrı meydana gelmektedir. Diş içerisinde bulunan pulpa vücutta yer alan en hassas sinirler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu sinir dokusu tahriş olduğu zaman şiddetli ağrılara neden olabilir.

Dişlerde meydana gelen ağrı doğrudan ölümcül değildir. Bunun yanı sıra dişinizde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde iyileşmemiş veya tedavi edilmemiş enfeksiyon olduğu zaman bu enfeksiyon ölümcül sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyonun vücuda yayılması ile birlikte hasta olmak mümkündür. Bu hastalık hayatınızı tehdit eden bir hastalık türüne dönüşebilir. Bu nedenle oluşan diş ağrılarını hafife almamak ve zaman kaybetmeden diş hekiminden yardım istemek en doğru yol olacaktır.

Diş Ağrısına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Dişlerde meydan ağrılara pek çok şey sebep olabilir. Önemli olan dişinizde oluşan ağrıyı hafife almamanızdır. Zaman içerisinde bu ağrı yayılarak dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilir. Dişlerde meydana gelen ağrıların sebepleri aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

  • Dişlerde meydana gelen ağrıya sebep olan ilk neden diş çürüğüdür.
  • Dişin merkezin oluşan bakteriyel bir enfeksiyon dişlerde ağrıya neden olabilir.
  • Dışarıdan alınan bir darbe veya bir kaza sonucunda dişlerde oluşan kırık veya çatlak.
  • Diş dolgusunda oluşan hasar ağrıya neden olabilir.
  • Kişilerde istemsizce yapılan diş sıkma ağrıya neden olur.
  • Diş etlerinde oluşan enfeksiyon.
  • Diş etlerinde meydana gelen diş çıkmaları veya bir diğer adı ile diş patlaması ağrıya neden olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir