Diş Tedavisi

Kaplama Yapılan Dişlerde Neden Ağrı Olur?

Kaplama Yapılan Dişlerde Neden Ağrı Olur

Kaplama yapılan dişlerde ağrı olur mu? Kaplama yapılan dişlerde neden ağrı olur? Kaplama tedavisinde sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kaplama dişlerin temizliği nasıl olur? Kaplama dişlere nasıl bakım uygulanır? Kaplama tedavisi sonrasında oluşan ağrı için neler yapılır? Kaplama diş tedavisi hakkında aklınıza gelen sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Kaplama Yapılan Dişlerde Ağrı Olur Mu?

Kaplama dişlerde oluşan ağrının pek çok nedeni vardır. Bunun asıl nedenlerinden bir tanesi de kaplama yapılan ana dişlerin çürük olmasıdır. Yani kaplama altında kalan dişlerin çürük olması zamanla ağrıya neden olabilir.

Bunun yanı sıra hastalarda meydana gelen diş eti çekilmeleri, kaplama dişin yerine tam oturmaması, yapılan dişlerin hastaya tam uygun olmaması veya kaplama dişlerin diş veya diş etine baskı yapması gibi durumlar ağrıya neden olabilir.

Kaplama dişlerde çürüme olmaz. Bunun yanı sıra kaplama altında kalan dişlerde çürüme meydana gelebilir.

Meydana gelen bu durum kişilerde ağrıya neden olmaktadır. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kaplama Yapılan Dişlerde Oluşan Ağrı Neden Olur?

Kaplama yapılan dişlerde meydana gelen ağrı çürük diş nedeni ile oluşmaktadır. Bunun yanı sıra diş eti çekilmeleri veya kaplamanın dişe tam oturmaması da ağrılara neden olabilir.

Bunların yanı sıra kaplama ve köprü kenarlarının uzun olması ağrılara neden olabilir. Kaplama yapılan dişlerde meydana gelen ağrıları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Köprü veya kaplama yapılacak olan dişlerin küçültülmesi,
  • Diş gıcırdatma,
  • Kaplama altında kalan dişlerin zaman içerisinde çürümesi,
  • Herhangi bir nedenden dolayı dişlerde oluşan kırılma veya çatlamalar,
  • Diş eti çekilmesi,
  • Kaplama altında kalan dişin iltihaplanması gibi durumlar dişlerde ağrılara neden olabilir.

About Doç. Dr. M. Özgür SAYIN

Doçent Doktor M. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.