Diş Tedavisi

Kanal Tedavisinden Sonra Uyunur Mu?

Kanal Tedavisinden Sonra Uyunur Mu

Kanal tedavisi, genel olarak hastanın durumuna bakılarak 1 ya da 2 seans içerisinde tamamlanmaktadır. Kanal tedavisi sadece çürümüş, enfeksiyonlu ya da kırık dişleri kurtarmak için birkaç seansta tamamlanabilir. Kanal tedavisi ardından diş doktorunun onayı ile ağrı kesici ilaçların kullanımı mümkündür. Kanal tedavisi bir operasyon olduğundan dolayı sonrasında az da olsa ağrı yaşanması normaldir. Bu ağrı kişiyi korkutmamalıdır. Kısa bir zaman geçtikten sonra ağrı durumu ortadan kalkacaktır. Kanal tedavisi yapılan dişin üzerine baskı uygulandığı zaman hissedilen ağrı hissi diş iyileştikçe yok olacaktır. Tam anlamı ile kaybolması ise işleme göre değişiklik göstererek yaklaşık 3 hafta kadar sürebilir.

Kanal tedavisinin ardından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak diş doktorunun tavsiye ettiği maddelere uyulması gerekmektedir. Bu durumların başında sigara ve alkol gibi ürünlerden uzak durulması gelmektedir. Aynı zamanda diş için zararlı olabilecek her türlü maddeden kaçınmak gerekmektedir. En düşük 24 saat kadar diş üzerinde tam anlamıyla koruma sağlanmalıdır.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kanal tedavisi ardından en düşük 2 saat kadar soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Gerçekleştirilen kanal tedavisi 2-3 gün içerisinde tam anlamı ile oturacaktır. Diş tam anlamı ile oturana kadar sakız gibi yapışan gıdalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda sertliği ile dişi zorlayacak besinlerden de kaçınmak gerekir.
  • Kanal tedavisinin ağzın geneline değil de birkaç dişe uygulandığı hallerde, tedavi gerçekleştirilen diş yerine diğer taraftaki dişler ile besinler çiğnenmelidir. Bu şekilde tedavi yapılan diş muhafaza edilmiş olur.
  • Ağız ve diş bakımlarının yapılması son derece önemlidir. Kullanılan bakım ürünlerinin dişlere zarar vermeyecek olanlardan tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Ağrı kesici kullanılmasına rağmen dişte yaşanan ağrıda azalma olmuyorsa diş hekimine başvurmak gerekmektedir.
  • Kanal tedavisinin sonrasında meydana gelen ağrıları bir miktar dindirebilmek için gün içerisinde 3 kez tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Kanal tedavisi sonrasında dikkat edilecek tüm noktalara uyulmasına rağmen hala problem yaşanıyorsa zaman kaybı yaşamadan diş hekimlerine başvurulmalıdır. Gerekli görüldüğü taktirde gerçekleştirilen kontrollerden sonra yapılan dolgu uygulamasının üzerinden geçilir. Eğer gerekli görülürse dolgu yenilenebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir