Diş Tedavisi

Kanal Tedavisi Yapıldıktan Sonra Diş Çürür Mü?

Kanal Tedavisi Yapıldıktan Sonra Diş Çürür Mü

Kanal tedavisi, diş çekimine gerek kalmaması için gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Dişte oluşan çürük durumunun seviyesi ilerlediyse ve dişin damar dokusunda hasar meydana getirmeye başlamışsa bu dişe kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir. Çünkü diş çürüğündeki tahribat damarlar ve sinirler aracılığı ile vücudun geri kalan bölümlerine erişmeye başlamıştır. Bu sebepten dolayı sinir ve damarların arındırılması için tedavi yapılması gerekmektedir. Bazı kişilerde vücudun dişten yayılan iltihap durumuna tepkisi şişlik olarak meydana gelse de genel olarak kanal tedavisinin yapılmasına gereksinim olan kişilerde dişte şiddetli ağrılar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Şayet kanal tedavisi yeteri kadar özenli ve titiz bir şekilde yapılmış ise ve kanal tedavisi sırasında uygulanan dolgu sağlam ise dişte çürük oluşmaması gerekmektedir. Fakat yapılan bazı özensiz işlemler kişinin daha fazla acı çekmesine yol açabilmektedir.

Kanal tedavisi günümüzde sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir. Ancak buna rağmen kanal tedavisi yapan her hekim aynı özeni göstermeyebilir. Kanal tedavisine yeteri kadar özen gösterilmemiş ise dişte çürük oluşumları devam edebilir. Çürük oluşumunun devam etmesinin sebebi genel olarak sinirlerdeki iltihapların tam anlamı ile temizlenmemiş olmasıdır. Bu durumun üzerinde dikkatsizlik ya da ekipman yetersizliğinin de etkisi olabilir. Bilhassa kanal tedavisi öncesinde çekilen diş röntgeni dikkatli bir şekilde incelenmez ise bu tarzda durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayrıca kanal tedavisi yapılacak olan dişin yan tarafındaki dişlerin kök kısımları da çürüğün buralardan gelmiş olma olasılığına karşı dikkatli bir şekilde inceleme yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra kanal tedavisi yapılmış dişlerin çürümesine sebep olan bir nokta daha bulunmaktadır. Bu durumda kanal tedavisi yapılan diş işlem yapılan bölgeden değil fakat dişin oyulmamış, dolgu ile doldurulmamış tarafından çürümeye başlayabilir. Böyle bir durumda aynı dişte yeniden ağrı ile karşılaşılsa da bu durumun nedeni kanal tedavisi değildir. Aynı diş çürük oluşumunun durumuna göre bir veya birkaç seans devam edecek tedaviler ile kanal tedavisi yapılmış olan bölgeye zarar vermeden tedavi edilebilir.

Kanal tedavisi sonrasında herhangi bir problem ile karşı karşıya kalınmaması için tedavi sırasında titiz davranılması gerekir. Gerekli özen gösterilmediği taktirde kanal tedavisi sonrasında çürük oluşabilir. Bu yüzden diş hekiminin uygulama öncesi ve sırasında dikkatli olması gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir