Diş Tedavisi

Kanal Tedavisi Yaptırdıktan Sonra Dişler Fırçalanır Mı?

Kanal Tedavisi Yaptırdıktan Sonra Dişler Fırçalanır Mı

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişler fırçalanır mı sorusu sürekli olarak hastalar tarafından sorulmaktadır. Kanal tedavisi ilerlemiş çürük dişlere yapılan dişi kazanmak ve ağız içinde muhafaza etmek için gerçekleştirilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde uygulanan kanal tedavisinden sonra diş ne zaman fırçalanır sorusu için hastalarımıza gerekli açıklama doktorlarımız tarafından yapılmaktadır. Kanal tedavisinden hemen sonra diş fırçalama ve kanal tedavili dişlerine uygulanacak bakım ayrıntılı şekilde hastalarımıza iletilmektedir.

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerin fırçalanması sürdürülmelidir. Çünkü Kanal tedavisi uygulanmış diş veya dişler çürümeye devam edebilmektedir. Kanal tedavisinin uygulanması dişin çürümeyeceğini ifade etmemektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı ve dişleri ağızda tutabilmek için dişleri günde en az 2 defa fırçalamak gerekmektedir.

Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde uygulanan Kanal tedavisi genel olarak iki veya daha fazla seansta sona ermektedir. Yapılacak seanslar arasında dişi muhafaza edebilmek adına geçici bir dolgu veya kuron uygulanmaktadır. Anestezi uygulanarak gerçekleştirilen seanslar sonrasında dudak, diş ve dil de kısa süre sürecek bir hissizlik meydana gelmektedir. Meydana gelen hissizlik yok olana kadar herhangi bir şey çiğnemekten uzak durmak gerekmektedir.

Bunların yanı sıra yapışkan gıdalardan ve sakız gibi maddeleri çiğnemekten uzak durulmalıdır. Ayrıca buz veya benzeri sert yiyecek ve gıdalar tüketilmemelidir. Tüketeceğiniz yiyecekleri, kanal tedavisi uygulanmayan tarafındaki dişleri kullanarak yiyebilirsiniz.

Kanal tedavisi sürecince dişleri normal şekilde fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek gerekmektedir. Diş temizliği kanal tedavisi ve dişler için her zaman son derece önemlidir. Kanal tedavisi sonrası şayet ısırmanızda problem varsa, ağrınız sürekli devam ediyorsa ve diş temizliği ile alakalı farklı bir soru ya da rahatsızlığınız bulunuyorsa, diş hekimimiz ile iletişim sağlayabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir