Diş Tedavisi

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Kaç Gün Ağrır?

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Kaç Gün Ağrır

Kanal tedavisi sonrasında hissedilen ağrı birkaç gündür. Özellikle ilk günler ağrıyı daha şiddetli bir şekilde hissedebilirsiniz. Ancak bu durumda kesinlikle endişe etmemeniz gerekmektedir. Ağrının hissedilmemesi veya ağrının en aza indirilmesi için diş hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kana tedavisi sonrasındaki iyileşme sürecinin uzaması genellikle 2 veya 3 hafta kadar sürebilmektedir. Bu tamamen hastaya bağlı olarak değişen bir durumdur.

Kanal tedavisi sonrasında antienflamatuar etkili ağrı kesicilerin ilk 48 saat boyunca kullanılması önerilmektedir.

Bazı hastaların ağrı süreçleri çiğneme fonksiyonlarına bağlı olarak 6 aya kadar da uzayabilmektedir. Kanal tedavisi sonrasında birkaç gece kafanızın yukarıda kalacak şekilde uyuması gerekmektedir. Bu sayede ağrıyı daha az bir şekilde hissedebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi sonrasında ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda mutlaka diş hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde kanal tedavisi uygulanmış olan dişe bir müddet kuvvet uygulamamanız gerekmektedir. Geçmeyen ağrılı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Tedavinin tamamlanabilmesi için kanal tedavisi sayesinde dişteki enfeksiyon azaltılmaktadır.

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra hastaların mutlaka işlemden sonra diş hekimine düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir.

Rutin bir şekilde yapılacak olan kontroller haricinde 6 ayda bir kez mutlaka kontrollerinizi da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca 5 yılda bir daha detaylı kontrollerden geçmeniz gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrasında eğer ağrılar geçmediyse ve beklenen süreden daha da uzun sürdüyse kanal tedavisi düzgün yapılmamıştır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir