Diş Tedavisi

Endodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Endodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Endodonti yani kanal tedavisi, dişlerde oluşan hasara bağlı olarak iki seansta veya tek seansta gerçekleştirilmektedir. Hastanın dişinde bulunan enfeksiyon durumu eğer oldukça yaygınsa kanal tedavisi 3 seansta da tamamlanabilir. Kanal tedavisi, diş hekimi veya endodonti uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Kanal tedavisindeki ilk adım öncelikle kök kanallarının şeklini görebilmek için röntgen çekmektir. Çevresindeki kemik dokularda herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını görmektir. Diş hekiminiz veya endodonti uzmanınız dişin yanında yer alan bölgeyi uyuşturabilmek için lokal anestezi uygulamaktadır. Bu sırada sinirler öldüğü için anesteziye gerek duyulmayabilir. Ancak bunun yanı sıra pek çok diş hekimi hastanın daha rahat ve sakin olabilmesi için bölgeyi uyuşturmayı tercih etmektedir. Diş hekimi daha sonra ağızdaki o bölgeyi kuru tutabilmek için dişin etrafına su geçirmez bir malzeme yerleştirmektedir.

Daha sonraki adımda ise diş hekimi enfeksiyonlu olan bölgeye ulaşabilmek için dişin içerisine bir delik açmaktadır. Burada yer alan enfeksiyonlu bölge tamamen dişten uzaklaştırılmaktadır. Temizleme işleminin tam yapılabilmesi ve daha sonra açılan bölgenin doldurulabilmesi için kanalın genişletilmesi gerekmektedir.

Dişteki enfeksiyon temizlendikten sonra dişin iç kısmının tamamen doldurulması gerekmektedir. Doldurma işlemi ise yeni enfeksiyonların önlenebilmesi adına oldukça önemlidir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Kanal tedavisini gerektiren durumların başında diş kemiğinde oluşan derin çatlak ve derin çürükler yer almaktadır. Dişlerin iyileşemeyecek kadar zarar görmüş olduğu durumlarda pulpa kısmının tamamen çıkarılıp dişin korunması amaçlanmaktadır. Kanal tedavisi gerektiren durumlar kısaca şu şekildedir;

  • Boyunda ve yüzde şişkinlik,
  • Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet gösterme,
  • Diş etlerinde meydana gelen sivilce benzeri durumlar,
  • Dişlerde oluşan çatlaklar,
  • Diş etlerinin şişmesi,
  • Derin çürük problemleri,
  • Koyulaşmış diş etleri,

Bu tarz durumlar kanal tedavisi gerektiren durumlar arasında yer almaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir