Diş Tedavisi

Sinirleri Alınmış Diş Ağrır Mı?

Sinirleri Alınmış Diş Ağrır Mı

Genetik etkenler, iyi olmayan ağız hijyeni ve sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıkları dişlerde çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Çürüklerin olduğu dişlerde genel olarak dolgu tedavisi uygulanmaktadır. Fakat dişlerdeki çürük ilerlemişse ve dolgu tedavisi uygulanarak dişi tedavi etmek mümkün değilse, çürük dişlere kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi uygulanırken dişteki sinirler alınmaktadır. Kanal tedavisi yapılmış ve sinirleri alınmış bir diş, dış uyaranlardan etkilenmez. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra ilk birkaç hafta şiddetli olmayan ağrı ya da çiğneme esnasında hassasiyet olabilir. Bunun nedeni ise dişin de vücuttaki her doku gibi iyileşmesi için zaman gerekmektedir.

Kanal tedavisi, tedavisi mümkün olmayan ilerlemiş seviyedeki çürüyen dişlere uygulanmaktadır. Enfekte olan bir dişi onarmak ya da kurtarmak için de kanal tedavisi uygulanmaktadır. Kanal tedavisi işlemi yapılırken, sinir ve diş özü yani pulpa alınmaktadır. Bu işlem sonrasında dişin iç bölümü tamamen temizlenir ve sonrasında doldurulur. Kanal tedavisine erken başlamak, dişi tedavi etmek ve kurtarmak bakımından fazlası ile önemlidir. Ağrıyan diş ihmal edildiğinde veya tedavi edilmediğinde, diş çevresindeki dokulara enfeksiyon yayılır ve zamanla diş tamamen kaybedilir.

Başarılı şekilde yapılmış kanal tedavisi sonrasında dahi diş ağrısı yaşanmaktadır. Tedavi sonrasında yaşanabilecek bu ağrı, çok kısa sürmektedir. Fakat ağrı geçmiyorsa ya da gittikçe artıyorsa, uygulanan kanal tedavisinde bir sorun bulunmaktadır. Şayet tedavi sonrasında ağrı da azalma yoksa ve zamanla artıyorsa hiç beklemeden bir diş hekimine başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kanal tedavisi ile sinirleri alınan dişte hassasiyet de olmaz. Çünkü kanal tedavisinde diş sinirleri alındığından dolayı ısı değişikliklerine karşı bir hassasiyet yaşanmaz. Kanal tedavi başarısız ise dişlerde sıcak ya da soğuğa karşı hassasiyet olur.

Dişe uygulanan kanal tedavisi esnasında ağrı yaşanılacağı düşünülür, ancak kanal tedavisi basit bir dolgu tedavisinden daha fazla ağrı yaşatmaz. Tedaviler esnasında her insanın ağrı eşiğinin farklı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan dolayı hiç ağrı hissedilmeyeceği de doğru değildir. Hasta bireyler tedavi sırasında bazı durumlarda ağrı ve hassasiyet hissedebilir.

Kanal tedavisi hastadaki ağrıyı yok etmek ve dişi kurtarmak için uygulanmaktadır. Kanal tedavisi sonrasında ağrı varsa diş hekiminin önereceği ağrı kesiciler kullanılabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir