Diş Tedavisi

Kalıcı Dişler Kaça Ayrılır? Hangi Özelliklere Sahiplerdir?

Kalıcı Dişler Kaça Ayrılır? Hangi Özelliklere Sahiplerdir?

Kalıcı diş nedir? Kalıcı dişler kaça ayrılır? Kalıcı dişlerin özellikleri nelerdir? Kalıcı dişler hangileridir? Kalıcı diş hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Kalıcı Diş Nedir?

Kalıcı veya yetişkin dişleri dört grupta incelenmektedir. Kalıcı dişler süt dişleri döküldükten sonra ağzımızda çıkan ikinci grup dişlerdir.

Kalıcı dişler köpek dişleri, küçük azı dişleri, kesici dişler ve büyük azı dişleri gibi dört gruba ayrılır. İnsanlarda en fazla 32 adet diş bulunmaktadır.

Kesici Dişler

Kesici dişler, alt ve üst çenede en ön sırada olan dişlerdir. Adından da anlayacağımız gibi kesici dişler besinlerin kesilmesini sağlayarak öğütmemize yardımcı olmaktadır.

Kesici dişler ağız içerisinde 4 üst çenede ve 4 alt çenede olmak üzere toplamda 8 adettir.

Köpek Dişleri

Köpek dişleri kesici dişlerin hemen yanında bulunan dişlerdir. Ağzımızın köşe bölgesinde yer almaktadır.

Köpek dişleri besinlerin koparılmasını sağlamaktadır. Ağzımızda toplamda 2 üst çenede ve 2 alt çenede olmak üzere toplamda 4 adet köpek dişi bulunmaktadır.

Azı Dişleri

Köpek dişlerin hemen arka kısmında yer alan azı dişleri, küçük ve büyük olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Azı dişleri sayesinde besinlerimizi rahatlıkla çiğneyebiliriz.

Azı dişleri ağızda toplamda 2 küçük ve 3 büyük olmak üzere toplamda diğerlerini de katacak olursak 20 azı dişi bulunmaktadır. Ağzımızda sonradan çıkan 20 yaş dişleri de azı dişleri sınıfına girmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir