Diş Tedavisi

Invisalign Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Invisalign Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Invisalign tedavisi, ortodonti tedavi yöntemleri arasında yer alan en popüler uygulamadır. Son dönemlerde yaygın olarak kullanılan telsiz ortodonti ya da şeffaf diş teli ismi ile bilinmektedir. Invisalign uygulaması, yetişkin hastalar için braketlere alternatif olarak tercih edilen hareketli ortodontik tedavi metotudur.

Son dönemlerde dişlerde bulunan çapraşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma gibi bozuklukları tedavi etmek amacı ile Invisalign yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca şeffaf apareylerde, metal teller ve braketler kullanılmamaktadır. Hasta bu plakları yemek yemeden, dişlerini fırçalamadan ve de diş ipi kullanmadan evvel kolaylıkla çıkarıp takabilmektedir. Invisalign Tedavisi sağladığı bu gibi avantajlardan dolayı son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Ortodontik tedavide ulaşılan en son teknolojilerden bir tanesi olan Invisalign, kişiye özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişlerin düzeltilmesi için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi imkanı sağlayan invisalign tedavinin en önemli tercih edilme sebebi, dişlerdeki çapraşıklığı düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün fark edilmemesidir. Invisalign tedavisi fazlası ile rahattır. Geleneksel ortodonti tedavisinde kullanım yapılan braket tarzında apareyler kullanılmamaktadır. Kullanışlı ve pratik bir tecrübe sağlayan Antalya Invisalign tedavisi, metal olmadığından dolayı ağız içerisinde yara gibi hasar oluşturmaz ve konuşma anında herhangi bir sıkıntı doğurmaz.

Son dönemlerde gençler tarafından sıklıkla talep edilen şeffaf diş telleri, estetik bir görüntü sunmaktadır. Ortodonti tedavi sürecini metal braketlerle geçirmeyi arzu etmeyen bireyler, Invisalign tedavisini seçmektedirler.

Invisalign tedavi yönteminin avantajları düşünüldüğünde Invisalign pahalı bir uygulama değildir. Klasik ortodonti tedavisine kıyasla maliyeti yüksek olan tedavidir. Antalya Invisalign tedavi fiyatları tedavinin süresine, şeffaf apareylere ve diş bozukluklarının seviyesine göre farklılık göstermektedir. Fakat Invisalign tedavi sürecindeki uygulama kolaylıkları ve sonucundan ulaşılan başarı oranı çok yüksektir. Ortodontik tedavi için gelen hastaların büyük bir bölümü dişlerinin düzeltmesini talep ederken, düzeltici apareylerin görünmesini istememektedirler. Görünmesi arzu edilemeyen düzeltici apareyler, diş teli olarak bilinmekte olan metal braketler, şeffaf diş teli olarak bilinmekte olan porselen braketler, lingual braketler veya şeffaf düzeltici plaklardır.

Düzeltici apareyler arasında düzeltici olmasının yanı sıra arzu edildiğinde çıkarılabilen ve çıkarılmasa dahi hemen hemen hiç fark edilmeyen tek aparey, şeffaf düzeltici plaklardır. Fark edilmemesi avantaj sağlasa da çıkarılabilmeleri ve takılmadığında tedavi kesintiye uğramaktadır. Bu durum Invisalign Tedavisi için en büyük dezavantajdır. Bu gibi sebeplerden dolayı tedavi etkinliği başta hasta iş birliği olmak üzere pek çok etkene bağlıdır.

Sabit ortodontik aparey yöntemi ile kesintisiz diş düzelmesi sağlanırken, şeffaf plaklarla diş düzelmesi hastanın gündelik takma süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak bazı hastalar şeffaf plaklarını yalnızca geceleri takmaktadırlar. Gece takan hastalarımız gündüz de takmayı denedikleri takdirde rahat olduğunu fark edeceklerdir. Böylelikle gündüz ve gece kullanmaya başlamaktadırlar. Tedavi süreci vakadan vakaya farklılık göstermektedir. Ancak 1 ile 1,5 yıl içerisinde muhteşem dişlere ve gülüşlere kavuşmanız mümkündür. Invisalign Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir