Diş Tedavisi

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar

Ağız ve çene operasyonları arasında yer alan yirmi yaş dişlerinin çekilmesine karar verilmesi için fertlerin uzman diş hekimlerimizin kontrolünden geçmesi gerekmektedir. 20’lik dişlerin çekilmesini gerektiren durumlar bireyden bireye farklılık göstermektedir. Yirmi yaş dişleri Antalya, Çekimini Gerektiren problemler aşağıda yer almaktadır.

Diş Çürükleri

Ağız içerisinde yer alan bakteriler ve tüketilen gıdalar yeni sürmekte olan dişin sürme esnasında açtığı yuvada birikmektedirler. Bu durum 20 yaş dişini ve de yanında bulunan azı dişini tehdit ederek, ağız ve diş sağlığını bozmaktadır. Bu biçimde ilerleme gösteren çürükleri tespit etmek ve tedavisini sağlamak fazlası ile zor olmaktadır. Çoğu zaman bu tür çürüklerle beraber, diş ve çenede ağrılar ve enfeksiyon meydana gelmesi nedeni ile apse ile sonuçlanan kötü durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle, diş çürükleri 20’lik dişlerin çekilmesini gerektiren problemler arasında yer almaktadır.

Basınç Sebebi ile Meydana gelen Ağrılar

Yirmi yaş dişleri sürme esnasında komşu dişlere basınç uygulamaktadır. Bu durum bireylerin kuvvetli ağrılar hissetmesine neden olmaktadır. Bazı durumlarda aşınmaya neden olan basınç, 20 Yaş Dişleri çekilmesi ile ortadan kalkar.

Dişeti Hastalıkları

Tamamı çıkmamış olan yirmi yaş dişleri çevresinde ve üstünde biriken gıda artıklarından beslenen bakteriler, enfeksiyonların gelişmesi için uygun alan oluşturmaktadır. Bu gibi durumlar sonucunda fertlerde hissedilir seviyede ağır ağız kokularına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra ödem ve ağrı gibi problemlerde ortaya çıkmaktadır. Müdahale edilmediği takdirde enfeksiyonun lenfler aracılığı ile hastanın yanak ve boyun bölümüne yayılması söz konusudur. Bu gibi dişeti hastalıklarının mevcut olduğu, hastanın ağız sağlığına tekrardan kavuşması için yirmilik dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

Ortodontik Nedenler

Yirmi yaş dişlerinin sürdüğü zamanlarda meydana gelen basınç, öteki dişleri etkilemektedir. Bu durum dişlerde çapraşık görünmeye neden olmaktadır. Bu çeşit şekil bozuklukları ortodonti uygulamaları ile düzeltilmektedir. Böylelikle hastanın doğal görünüme ulaşması sağlanmaktadır. Ortodonti ile alakalı kategorimizde bu tür durumlarda uygulanan tedaviler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Protezlerle Alakalı Problemler

Ağız sağlığı için hastalara takılacak protezlerin planlaması yapılırken 20 yaş dişleri de kesinlikle dikkate alınmalıdır. 20’lik diş protez yapımı öncesinde kesinlikle çekilmelidir. Aksi halde protez yapımı sonrasında çekilen 20 yaş dişleri, farklılaşan ağız yapısına göre tekrardan yapılmalıdır.

Kist Oluşumu

Çok sık olmamakla beraber gömük bir yirmi yaş dişi kist oluşumlarına neden olabilmektedir. Ağızda ve dişte ortaya çıkan kist oluşumları kemik yıkımı, çene genişlemesi gibi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca 20 yaş dişinin çevresinde yer alan dişlerin yer değiştirmesine ya da zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu tür oluşumların teşhis edildiği takdirde 20 yaş dişi çekilerek kist tamamen arındırılmalıdır. Böylelikle çene kemiklerinin yıkımı kolaylıkla önlenmektedir. Kistler çok sık olmasa da daha geniş bölümlere yayılarak tümöre dönüşebilmekte ve çene kemiğinde kendiliğinden kırılma gibi kötü durumlara neden olmaktadır.

Yirmi yaş dişleri herhangi bir rahatsızlığa neden olmasa da bozuk pozisyonda sürmesinden dolayı da çekilmektedir. İlerleyen dönemlerde birtakım sorunlara yol açabileceği ve ağzı diş sağlığını olumsuz etkileyebileceği düşünülen yirmi yaş dişlerini, Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğin de çektirebilirsiniz. Diş fırçası ve diş ipi ile uygulanan temizliklerde en zor ulaşılan alanda bulunan yirmi yaş dişleri, zamanla çürüklere neden olabilecek olan bakteriler için en uygun çoğalma yeridir. Bu nedenle kötü pozisyonda süren 20 yaş dişleri problemlere yol açsın ya da açmasın erken yaşlarda çekilerek, gelecekte oluşabilecek ağız ve diş problemleri ortadan kaldırılmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir