Diş Tedavisi

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

İmplant, kaybedilmiş bir dişin yerine cerrahi işlemler uygulanarak, çene kemiğine uygun gerçek diş köküne benzer yapay bir diş anlamına gelmektedir. Titanyum maddeden üretilen implantların sağlığa hiçbir zararı yoktur. Özel teknoloji gerektiren bu uygulama sayesinde diş kaybı yaşayan hastalar istedikleri gibi bir ağız ve diş yapısına sahip olmaktadırlar.

Tek bir diş kaybı ve bütün dişlerin kaybedilmesi sonucu ile oluşan kötü görüntüden implant tedavisi sayesinde kurtulmak mümkündür. Titanyum madde kullanılarak üretilen implantlar sayesinde güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. İmplant tedavisinin son derece başarılı sonuçlar verdiği bu uygulamanın yapılamayacağı durumlar vardır. İmplant tedavisine engel olan durumların en başında 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bunun nedeni kemik oluşumu bu yaşlarda tamamlandığı için, bu durum oldukça önemlidir. Ayrıca tütün ürünlerini çok fazla kullanan kişilerde implant tedavisi uygulanmaz.

İmplant tedavisini şeker hastalarına uygulamak son derece riskli olduğu için, şeker hastalarında bu uygulama yapılmaz. Bunun nedeni şeker hastalarında doku iyileşmesi geç olduğundan dolayı enfeksiyon kapma riski fazla olur. Bu durum çeşitli sağlık problemlerini oluşturacağı için sadece şekeri kontrol altında tutabilen hastalarda implant uygulanmaktadır. Diyabetli hastalar implant tedavisini uyguladıktan sonra ağız bakımına eskisinden daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Kalp rahatsızlığı ve sorunu olan hastalarda bu tedavi yöntemi uygulanmaz. Ayrıca yüksek tansiyona sahip olan insanlarda tedavi sırasında verdikleri tepki ile kan basınçlarının yükselmesi gibi durumlarda sonuç felç gibi sağlık problemlerini yanında getirebilir. Bu nedenle yüksek tansiyon taşıyan kişilerde implant tedavisi uygulanmaz. Son olarak kanında pıhtılaşma yaşayan hastalarda da implant uygulanmaz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir