Diş Tedavisi

Çekilen Diş Boşluğu Nasıl Doldurulur?

Çekilen Diş Boşluğu Nasıl Doldurulur

Çekilen diş yerine diş yapılmadığı zaman çeşitli çene ve diş problemlerine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra çekilen diş yerine diş yapılmadığı zaman boş olan yere doğru diğer dişler kayma yaparak diş diziliminde yamulmalar meydana gelir. Diş çekimini takiben boş kalan yere köprü diş tedavisi veya implant tedavisi yapılması gerekmektedir.

Diş çekimi yapıldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede implant veya köprü diş tedavisi yaptırmanız gerekmektedir.

Diğer dişlerde çekimden etkilenmeden yapılacak olan tedaviye kısa sürede karar vermeniz gerekmektedir. Çekilen diş bölgesinde yeteri kadar kemik varsa en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesi ise implant tedavisidir.

Tüm Dişlerin Kaybedilmesi Durumunda Önerilen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bütün dişlerini kaybetmiş olan hastaların genellikle son zamanlarda başvurduğu tedavi yöntemi implant tedavisidir. Ağzında hiç diş bulunmayan hastaların başvurduğu bir diğer tedavi yöntemi ise total protezlerdir.

Protez tedavisinde pek çok hasta ilk zamanlar protezlerine alışamaz. Bunun nedeni yemek yerken yiyeceğe kuvvet uyguladığı sırada protezlerde hareketlenir ve bu hastayı rahatsız eder. Bu nedenle belli bir süre protezlere alışana kadar bu durum için sabırlı olmanız gerekmektedir.

Ağzında hiç dişi olmayan hastalara diş hekimleri son yıllarda implant tedavisini önermektedir. İmplant tedavisi sonrasında ağzınızda kendi orijinal dişleriniz varmış gibi hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir