Diş Tedavisi

İmplanttan Ne Kadar Sonra Su İçilir?

İmplanttan Ne Kadar Sonra Su İçilir

İmplant işlemini sonrasında genel olarak birkaç saat sonra su içmek mümkündür. Ancak, implant operasyonundan hemen sonra aşırı sıcak yahut soğuk içeceklerden kaçınılması önerilmektedir. Operasyon sonrasında ağız ve diş etleri hassas olabilir, bundan dolayı sıcak içeceklerden ya da aşırı soğuk içeceklerden kaçınmak iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır. İmplant uygulayan diş hekiminin önerilerini dikkatlice takip etmek ve uymak en iyisidir.

Eksik diş hastalığı olan hastalarda diş ve ağız yapılarının daha sağlıklı olması ve estetik yönden de kusursuz bir görüntüye erişilmesi amacı ile yapılan implant tedavisi, kısa zaman içinde yapılmaktadır. Çene kemiğinin içine implantın konulması biçiminde yapılan implant tedavisi, çene ve ağız yapısına etki etmektedir. İmplant çivisinin takılmasının ardından kişilerin önem vermesi gerekli olan bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

Tedavi ve iyileşme evresinin kısa zaman içinde bitirilmesi ve kişilerin çene ve ağız yapısının herhangi bir zarara uğramaması için bu ayrıntıların atlanmaması oldukça mühimdir. İmplantın ardından diş ve ağız bakımıyla, içme yeme alışkanlıklarının uzman doktorlar kontrollerinde düzenli hale getirilmesi gerekmektedir. Erken iyileşmeyen implantlar, zaman içinde kişilerin şiddetli ağrılarla karşılaşmalarına sebep olabilmektedir.

İmplant tedavisinin ardından bazı hastalarda kanama hali de ortaya çıkabilmektedir. İmplantın ardından kanama nasıl durdurulur şeklindeki sualler sık sık merak edilmektedir.

İmplant tedavisinin ardından iyileşme ve tedavi dönemine etki eden en mühim etkenlerden bir tanesi de beslenme alışkanlıkları olmaktadır. İmplantın ardından içme yeme düzeninin gereken oranda farklılaşması ve gerek sağlıklı gerek de dengeli bir şekilde olması çok mühimdir. Bu durumun doğrultusunda beslenme alışkanlıklarındaki önem verme durumuysa iyileşme evresi ile ilişkili olarak üç ay kadar devam edebilmektedir.

İmplantın ardından kahve tüketilir mi ya da implantın ardından ne tüketilir sualleri, pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. İmplant tedavisinin ardından ilk iki saat süresince hiçbir gıda ve içecek asla tüketilmemesi gerekmektedir. Tedavinin ardından yirmi dört saat içindeyse aşırı sıcak, aşırı soğuk ve fazla sert besinlerden kaçınılması önerilmektedir. Dişlerin yapısındaki hassasiyetin ağır ağır düştüğü ve normale döndüğü yirmi dört ile kırk sekiz saat arasında kısmen de olsa normal beslenme rutinine dönülebilmektedir. Fakat sert ve dişler üstündeki baskı ortaya çıkartabilecek gıdaların yenilmemesi gerekmektedir.

İmplant tedavisinin ardından beslenme rutininde yumuşak besinlere ve oda ısısındaki içeceklere yönlenmesi tavsiye edilmektedir.

İmplant Tedavisinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • İmplantın uygulandığı bölgede herhangi bir enfeksiyonun ortaya çıkmaması için o bölgeyle bütün temaslardan uzak durulmalıdır.
  • İmplant tedavisi ardından yaklaşık olarak üç gün boyunca ağız çalkalanmamalıdır ve gargara da yapılmamalıdır.
  • İmplant bölgesine kürdan gibi yumuşak olmayan cisimler ile kurcalanmaması da gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir