Diş Tedavisi

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikiş Atılır Mı?

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikiş Atılır Mı

İmplant vidalarının takılması sonrasında cerrahi bölgeye dikiş atılmaktadır. Fakat, kullanılan cerrahi yöntem ve implantın yerleştirildiği alan gibi faktörlere bağlı olarak dikiş atma metotları ve malzemeleri farklılık göstermektedir. İmplant sonrası atılan dikişler, yaranın iyileşme sürecine yardımcı olmak ve implantın yerinde sabit kalmasını sağlamak amacıyla atılmaktadır.

Gelişen teknoloji sayesinde meydana gelen diş kayıplarının tedavisinde gerçeğe yakın bir netice ortaya çıkarılmaktadır. İmplant tedavisiyle tamamıyla veya kısmen meydana gelen diş kayıplarına müdahalede bulunulmakta, bu tedavi ardından kişiler asıl dişlerine yakın yeni dişlere sahip olmaktadır. İmplant tedavisi sadece diş noksanlıkları için değil, diş etlerinin dip kısmındaki kemiklere bağlı olarak meydana gelen hasar ardından veya yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki tahribatlardan kaynaklı olan diş noksanlıklarına da uygulama yapılmaktadır.

İmplant tedavisi ardından iyileşme evresi; işlem alanının büyüklüğüne, konumlandırılan vida miktarına, cerrahi yönteme ve hepsinden mühimi bu evreyi nasıl yönettiğiniz ile bağlantılı olarak farklılık gösterir. Tek bir implant tedavisinin iyileşmesi için ihtiyaç duyulan süre ile kemik tozu uygulaması yapılan kompleks bir tedavinin iyileşme süresi aynı değildir.

Sıradan bir implant tedavisinin ardından iyileşme aşaması birkaç gün devam eden hafif şişkinlik, basit ağrı kesici ilaçlarla kontrol altında tutulabilen sızlama ve bazı zamanlarda morarma meydana gelebilir. Hekiminizin tavsiye edeceği ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınız taktirde bu aşama daha rahat bir şekilde geçecektir. Yaklaşık olarak 7 ila 10 gün içinde yaraların kenarları birbiriyle tamamı ile kaynaşarak düzelir. İmplant tedavisi ile beraber kemik tozu, sinus lift gibi işlemler gerçekleştirilmiş ise rahatsızlık ve şişkinlik bir miktar fazla olabilmektedir. İmplant ardından atılan dikişler ise yaklaşık olarak 7 ila 10 gün içinde alınmaktadır.

İmplant Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisinin tamamlanmasının ardından kişiler en az 2 saat boyunca hiçbir yiyecek ve içeceği tüketmemelidir. İlk olarak tedavinin gerçekleştirildiği haftada sıcak yiyecekler tüketilmemelidir. Tedavinin ilk haftasında yumuşak gıdaların tüketimi tavsiye edilmektedir. İmplantlar konumlandırıldığında kişinin kanamasına engel olmak için yumuşak tampon yapılır. Tampon işlemin gerçekleştirildiği alana hafif bir şekilde bastırılmaktadır. Tedavi bölgesinin iyileşmesinde ilk 24 saat son derece mühimdir. Dişlerinizi fırçalamama, tükürmeme ve ağız çalkalamama hususunda dikkatli olduğunuz taktirde iyileşme süresi kısalmaktadır. Eğer sigara tüketiyorsanız, ameliyat ardından 24 saat boyunca kullanmamalısınız.

Tedavinin ardından diş hekimizin antibiyotik ya da ağrı kesici ilaç verebilir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. İmplant tedavisi sonrasında işlem bölgesinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu bölgeye tampon ya da ıslak çay poşeti uygulayabilirsiniz. Tedavi bölgesinde şişlikler meydana gelebilmektedir. Meydana gelen şişlik en fazla 10 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

 

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir