Diş Tedavisi

İmplanttan Kaç Saat Sonra Gargara Yapılır?

İmplanttan Kaç Saat Sonra Gargara Yapılır

İmplant işleminin uygulanmasının ardından ilk iki gün içinde ağız bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağız içerisinde basınca sebep olacak hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. İmplantın uygulanmasının ardından bir gün süresince ağız içerisi çalkalanmaması gerekir ve gargara yapılmaması gerekir.

Ağız içerisinde birikmiş olan tükürüğü olabildiği kadar ağız dışarısına atmak gerekmektedir. Bunun ile birlikte, ağız içerisinde basınca sebep olabilecek üfleme veya oflamalardan da uzak durulmalıdır.

Otuz altı saatin ardından ağzınızı iki hafta süresince gün içerisinde iki kez ağız gargarasıyla veya tuzlu su ile gargara yapılması önerilmektedir. Bir dakika süresince gargara yapmalı, tükürüp ve ardından otuz dakika süresince herhangi bir şey tüketmemeniz gerekir.

İmplant Tedavisinin Ardından Yeme İçme Nasıl Olması Gerekir?

İmplant tedavisinin ardından iyileşme ve tedavi dönemine etki eden en mühim etkenlerden bir tanesi de beslenme alışkanlığı olmaktadır. İmplantın ardından yeme içme düzeni uygun oranda değişmiş olmalıdır. Beslanmenin gerek sağlıklı gerek de dengeli bir şekilde olması oldukça mühimdir. Bu durum doğrultusunda beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik iyileşme dönemi ile ilişkili olarak üç ay kadar sürebilmektedir.

İmplantın ardından kahve tüketilir mi ya da implantın ardından ne tüketilir gibi sualleri de pek çok hasta tarafından sık sık merak edilmektedir. İmplant tedavisinin ardından ilk iki saat süresince hiçbir gıda ya da içecek asla tüketilmemesi gerekmektedir. Tedavinin ardından yirmi dört saat içindeyse çok fazla soğuk ya da çok fazla sıcak ya da çok sert besinlerden uzak durmanız önerilmektedir. Dişlerin yapısındaki hassasiyetin ağır ağır düştüğü ve normale döndüğü yirmi dört ila kırk sekiz saat aralığında kısmen de olsa normal beslenme alışkanlığına dönülebilmektedir. Fakat sert ve dişler üstünde baskı elde edebilecek gıdaların yenilmemesi gerekmektedir.

İmplant tedavisinin ardından beslenme alışkanlığında yumuşak besinlere ve oda ısısındaki içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İmplant Tedavisinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra hem birtakım hususlara dikkat edilmeli hem de diş hekiminin önerilerine eksiksiz uyulmalıdır.

  • Ameliyatın ardından ilk iki saat uzanma pozisyonunda durulmaması gerekir.
  • Yemek tüketirken veya içecek içer iken ilgili bölgeyle temas halinde olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir