Diş Tedavisi

İmplantın Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılmalı?

İmplantın Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılmalı

Klasik bir implant tedavisinin ardından iyileşme dönemi birkaç gün devam eden hafif şişlikler, basit ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilen sızlama ve bazı zamanlarda da morarma görülebilir. Hekiminizin tavsiye edeceği ilaçları düzenli bir şekilde tükettiğiniz vakit bu dönemi çok rahat geçirebilirsiniz. Ortalama yedi-on gün içinde yaranın kenarı birbiriyle tamamı ile kaynaşıp iyileşmektedir. İmplant uygulamasıyla beraber kemik tozları, sinus lift gibi işlemler uygulanmış ise rahatsızlık ve şişlik biraz daha çok olabilmektedir. Dikişlerse ortama yedi-on gün içinde alınmaktadır.

İmplant tedavisinin bitmesinin ardından kişilerin minimum iki saat boyunca hiçbir şey tüketmemesi gerekir. İlk olarak implant tedavisinin ilk haftasında ısısı yüksek besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bu dönemde meyve suyu ve süt ürünü gibi yumuşak besinlerin yenilmesi tavsiye edilmektedir. Implantlar yerlerine yerleştirildiğinde kişinin kanamasının önüne geçmek için yumuşak tampon tercih edilmektedir. Tamponlar ameliyatların uygulandığı bölgeye hafif bir şekilde bastırılır. İmplantın olduğu bölgenin iyileşebilmesi için ilk yirmi dört saat oldukça mühimdir. Tükürmemeye, dişler fırçalanmamaya ve ağız çalkalanmamaya da dikkat edilmelidir. İmplant yerinin kısa zamanda iyi hale gelmesini sağlamak adına bu hususlara özen gösterilmelidir. Eğer sigara tüketiliyor ise, ameliyatın ardından yirmi dört saat sigara tüketilmemesi de gerekir.

İmplant tedavisinin ardından diş doktorunuz antibiyotik ya da ağrı kesici reçete yazabilir. Tüketmeniz gerekli olan ilaçları vaktinde doğru bir biçimde tüketmeye dikkat edin. İmplant tedavisinde tedavinin olduğu bölgede kanamalar görülebilmektedir. İmplant yerine ıslak çay ya da tampon uygulaması yapmanızda bir sakınca yoktur. Operasyon bölgesinde şişlik de ortaya çıkabilmektedir. Meydana gelen şişlik en fazla on gün içinde geçmeye başlayacaktır.

Sizler de ayırt edebileceğiniz yumuşak doku iyileşmeleri ortalama dört-yedi gün aralığında tamamlanmaktadır. Bu sürenin ardından hareket halinde olan ipliklerin dışında sizleri rahatsız eden bir faktör kalmaz. İmplant dikişleriyse ortalama yedi-on gün içinde fakat implantın kemikle kaynaşmasıysa iki-dört ay aralığında sürebilmektedir.

İmplant tedavi tekniğinde sancı beklemiş olduğunuzdan oldukça düşüktür. Diş etinde uygulanan kesi kemikte sinir uçları olmadığından dolayı sancı oluşturmaz. Hekiminizin sizlere yazmış olduğu reçeteli ilaçları tüketebilirsiniz. Meydana gelebilecek kesi ağrıysa sadece birkaç gün sürmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir