Diş Tedavisi

İmplant Yaptırdıktan Sonra Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İmplant Yaptırdıktan Sonra Diş Bakımı

Zaman geçtikçe ilerleyen teknolojinin sağlık bölümü içinde oldukça önem ve yararı bulunmaktadır. Tedavi hususunda kaygılanan hastalar için denilebilir ki yaşadığımız dönemde ileri düzey teknolojiler ile bu çeşit tedaviler ve bakımlar hastalar için ağrılı olmayacak bir şekilde çözüme kavuşturulur. İmplant tedavisi yaptıracak olan kişilerin endişe ettikleri başka bir husussa implant tedavisinin ardından ağız ve diş bakımının nasıl yapılması gerektiğidir. İmplantın ardından diş temizliği yapılan uygulamaların başarılı olabilmesi yönünden büyük önem arz etmektedir.

İlk olarak implant tedavisi diş etlerini açıp diş köklerine vida yerleştirilip, sonrasında bu vida yardımı ile doğal olmayan dişlerin ağız içerisinde sabitlenme durumudur. Tabii ki bu dönemin ardından yapılması gereken bazı bakımlar vardır. İmplant tedavisinin ardından nasıl ağız bakımı yapılır bu makalemizde sizlere anlatacağız.

İmplantın ardından ağız bakımı suali hakkında yanıt vermeden belirtmek isteriz ki bütün hastaların geçirdiği dönem başkadır. Hastanın implantın yanında yaptırmayı arzu ettiği ya da uyguladığı başka tedavilerinde bu dönemi değiştirdiğini söylemek mümkün. İmplant tedavisinin ardından nasıl ağız bakımı yapılır makalemizi okurken bunları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Öncelikle implant tedavisinin sonrasında zararı olmayan birkaç küçük diş eti kanaması gözükebilir. İmplant ardından ağız bakımı yapılır iken bu küçük kanamalar ufak tamponlar yardımı ile rahatlıkla durdurulabilir. İmplantın ardından diş temizliği hususunda hassas olmanız bakımınıza oldukça etki edecektir. İmplantın ardından;

  • 2 saat süresince hiçbir şey tüketilmemelidir.
  • Sonraki 48-72 saat içerisinde sıcaklığı yüksek yiyecek ve içecek yenilmemelidir.
  • İmplant işlemini tamamlamış hastaların önlerindeki 4-5 gün ya da hastanın gereksinimine göre daha çok bir zaman diliminde sigara tüketilmemesi gerekir. Tüketmek kişiler için yararlı olmaz. Bu durum implant tedavisinin ardından ağız bakımı yönünden oldukça mühimdir.
  • İmplant tedavisi geçirmiş kişinin diş etlerinde şişlik meydana gelebilir bu durumda kaygılanmamalı implant tedavisinin ardından ağız bakımı yapılır iken buz tedavisi uygulamak gerekir.

İmplantın ardından diş bakımı için değindiğimiz maddelere önem vermeniz ve düzenli bir şekilde uygulamanız oldukça mühimdir. Aksi takdirde arzu ettiğiniz neticelere olması gerektiğinden daha geç erişebilirsiniz.

İmplantın ardından ağız temizliği nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra birkaç küçük bilgi daha söylemek gerekir ise; implantın ardından diş bakımı da oldukça mühimdir. İmplantın ardından diş bakımı için dişleri yalnızca fırçalamak kesinlikle yetersizdir. Bunun beraberinde implantın ardından ağız bakımı yapılır iken diş ipini de kullanmak gerekmektedir. Diş ipi kullanımı aslına bakılırsa günlük yaşamın bir parçası durumuna getirmek faydalı olacak alışkanlıklardan biridir. Bu biçimde yapılan bir implantın ardından ağız temizliği gelecek süreçteki dişlerinizle ilişkili ortaya çıkacak hastalıklarınızı mutlaka engelleyecektir. Dişlerinizi fırçalar iken bu zamanı bir dakikanın üzerinde tutmanız dişleriniz için daha yararlı olacaktır. İmplantın ardından uygulanacak bakımlarda arayüz fırçalarının kullanımı da tercih edilebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir