Diş Tedavisi

İmplant Yapıldığı Gün Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant Yapıldığı Gün Nelere Dikkat Edilmeli

İmplant dişin takılmasının ardından önem verilmesi gerekli olanlar ihmal edilir ise; implant yapılan yerde şişlik, sancı veya hassasiyet gibi haller ortaya çıkabilir. İmplant uygulamasının ardından bu semptomların ortaya çıkması oldukça olağandır ve kaygılanacak bir hal görülmemektedir. Bu semptomların minimuma düşürülmesi için implant işleminin uygulandığı gün on dakikalık aralıklarla üç-dört dakikalık süreyle doktorunuzun sizlere vereceği buz jellerle işlem yapılan bölgedeki yanak üstünden bütün gün soğuk uygulaması yapmanız gerekir. Şişlikler işlemin uygulandığı günden itibaren üçüncü günde en yüksek orana erişir ve bir hafta içinde tamamı ile kaybolur.

Bu yazımızda implant işleminin uygulanmasının ardından olan süreci en hafif ve sağlıklı biçimde geçirmeniz için önem vermeniz gerekli olan hususlar, uyulması gerekli olan önerilere değineceğiz.

Bunlara geçmeden evvel önem verilmesi gerekli olan en mühim hususun tedaviyi uygulayacak deneyimli doktorun ve temizlik kurallarına önem veren bir klinik tercih edilmesi olduğunu da unutmamanız gerekir.

İmplant Diş Ameliyatının Ardından Uygulamanız Gerekenler

  • Sizlere verilmiş olan ağız tamponunu otuz dakika süresince ısırmanız gerekir.
  • İmplant yapılan gün süresince operasyonun ardından kanamanın ortaya çıkmaması için tükürme ve ağız çalkalaması yapmamanız gerekir. Ağzınızda birikmiş olan bütün sıvıları yutmanız gerekir.
  • Tamponların yerine farklı herhangi bir malzeme kullanmamanız gerekir. Başka bir seçenek olarak pamuk, peçete gibi ürünler tercih etmek kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir.
  • İmplant yapılan hafta süresince asla sigara ve sıcak besinler tüketilmemesi gerekmektedir. Soğuk besinler yenilmesinde bir sakınca yoktur.
  • Operasyonun ardından en az iki saat bir şeyler tüketmemeniz gerekli olacaktır. İki saatin sonuna gelindiğinde uyuşukluğun geçip geçmeme haline göre bu zaman uzayabilmektedir.
  • Besinleri çiğner iken implant yapılan bölgeyi kullanmamanız gerekir.
  • İmplant uygulamasının ardından alkolden kırk sekiz saat süresince uzak durulmalıdır.
  • Doktorunuzun yazmış olduğu reçetedeki ilaçları bütün tavsiyelere uygun şekilde kullanılmalıdır. Operasyonun uygulandığı gün sıcak banyo yapmamanız ve spor yapmamanız gerekmektedir.
  • İmplant uygulanan bölgeyi kürdan gibi malzemelerle kurcalamamalısınız.

Ağrı ve şişmeyi hafifletebilmek için buz işlemi yalnızca ilk gün uygulanmalı, ikinci günden itibaren sürdürmemelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir