Diş Tedavisi

İmplant Sonrası Bakım ve Temizlik İpuçları

İmplant Sonrası Bakım ve Temizlik İpuçları

Zaman geçtikçe ilerleyen teknoloji sağlık bölümü için de oldukça önem arz etmektedir. Tedavi hususunda kaygılanan kişiler için denilebilir ki yaşadığımız dönemde ileri seviye teknolojiler ile bu çeşit tedaviler ve bakımları kişiler için sancısız bir biçimde yapılır. İmplant tedavisi uygulanacak olan kişilerin endişe ettikleri başka bir mevzu ise implant tedavisinin ardından yapılan ağız bakımının nasıl olduğudur. İmplantın ardından yapılan diş temizliği uygulamanın başarılı olması yönünden büyük önem arz etmektedir.

İlk olarak implant tedavisi diş etinin açılıp dişin köküne vida yerleştirerek ve sonrasında bu vida desteği ile doğal olmayan dişin ağız içerisinde sabitlenmesidir. Tabii ki bu evrenin ardından yapılması gereken bazı bakımlar bulunmaktadır. İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı nasıl olmalıdır? Bu makale yazımızda sizler için araştırdık…

İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı suali hakkında yanıt vermeden söylemek gerekir ise bütün kişilerin geçirdiği evre farklıdır. Hastanın implanta ilave olarak uygulatmak istediği ya da uyguladığı başka tedavilerinde bu dönemi farklılaştırdığını söylemek mümkün. İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı nasıl olmalıdır mevzulu makalemizi okur iken bunu da göz önüne almayı unutmamanız gerekir.

İlk olarak implant tedavisinin ardından zararı olmayan birkaç küçük diş eti kanaması olabilir. İmplantın ardından ağız bakımı yapılır iken bu küçük kanamalar ufak tamponlar desteği ile kolay bir şekilde durdurulabilir. İmplantın ardından diş temizliği hususunda hassas davranmanız da bakıma oldukça etki edecektir. İmplantın ardından;

  • İki saat süresince asla bir şey tüketilmemelidir.
  • Ardından kırk sekiz- yetmiş iki saat arasında ısısı yüksek yiyecek ve içecekler yenilmemelidir.
  • İmplant operasyonu bitmiş kişilerin önlerindeki dört-beş gün ya da hastanın gereksinimine göre daha çok bir vakit diliminde sigara kullanılmaması gerekir. Kullanımı kişileri zarara uğratabilir. Bu hal implant tedavisinin ardından ağız bakımı yönünden oldukça mühimdir.
  • İmplant tedavisi geçirmiş kişilerin diş etinde şişlik ortaya çıkabilir ve bu halden kaygılanmamalı implant tedavisinin ardından ağız bakımı yapılır iken buz tedavisi uygulanması gerekir.

İmplantın ardından dişin temizlenmesi için değindiğimiz maddelere önem vermeniz ve düzenli bir biçimde uygulamanız oldukça mühimdir. Aksi halde arzu ettiğiniz neticelere olacağından daha geç erişebilirsiniz.

İmplantın ardından ağız bakımı nasıl olmalıdır? Bilgi edindikten sonra birkaç küçük bilgi daha söylemek gerekir ise; implantın ardından ağız temizliği de oldukça mühimdir. İmplantın ardından diş temizliği için dişi yalnızca fırçalamak asla yeterli olmaz. Bunun beraberinde implantın ardından ağız temizliği yapılır iken diş ipinin de kullanılması gerekmektedir. Diş ipi kullanımı aslına bakılırsa günlük yaşamın bir parçası durumuna getirmek faydalı gelecek alışkanlıklardır. Bunun beraberinde diş ipi kullanımı implantın ardından diş temizliği yönünden oldukça mühimdir. Bu biçimde yapılan bir implantın ardından ağız bakımı ilerleyen zamanlardaki dişiniz ile ilişkili meydana gelebilecek hastalıkları kesinlikle engelleyecektir. Dişinizi fırçalar iken bu zamanı 1 dakikanın üzerinde tutmanız dişiniz için daha yararlı bir temizlik temin edecektir. İmplantın ardından diş temizliği uygulamak için ara yüz fırçasını da tercih edebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir