Diş Tedavisi

Hiç Diş Olmayan Ağıza Kaç Tane İmplant Yapılır?

Hiç Diş Olmayan Ağıza Kaç Tane İmplant Yapılır

Ağzınızda hiç diş kalmasa bile, implant işlemi sayesinde yeni dişlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. İmplant tedavisi ile kavuşacağınız dişler, son derece kuvvetli, dirençli ve hem de sağlıklı olacaktır. Diş bulunmayan kişilerin sıklıkla akıllarına takılan konuların ilk sırasında ise hiç diş olmayan ağıza kaç implant yapılır olmaktadır.

Hiç dişi olmayan bir hastaya 6 ile 13 arasında implant işlemi yapılmaktadır. Genellikle üst çene için 4 ile 8 arasında implant uygulaması yapılmaktadır. Alt çeneye ise 2 ile 6 arası implant uygulanır. İmplant sayılarının farklılık göstermesi, kişinin çene yapısı ve uygulanacak olan protezlerin türü sebebi iledir. Her ne kadar değişik sayıda implant farklı biçimde tasarlanan implant üstü protezler olsa da çene kemiği üzerine konumlandırılan implantlar, ihtiyaç duyulan taşıma yeteneğine ve dayanıklılığına sahip olurlar.

Eksik Olan Tüm Dişlere İmplant Gerekir Mi?

Eksilen bütün dişlerin yerine implant uygulamasının yapılmasına gerek yoktur. Tamamı ile dişlerini kaybetmiş olan kişiye yapılacak implant tedavisinde, sabit protezi kaldırabilecek dirence sahip implant konumlandırılması yeterlidir.

Herkesin bildiği gibi ağız içerisinde 32 tane diş yer almaktadır. Bu dişlerin içinde bulunan 20 yaş dişlerinin herhangi birine implant uygulanması gerekli değildir. Geriye kalan 28 tane diş için yapılacak tedavi, üst ve alt çene olmak üzere ikiye ayrılır.

Üst çene kemiği, alt çene kemiğine kıyasla daha yumuşak ve süngerimsi bir forma sahiptir. Bu sebepten dolayı üst çene üzerine daha çok fazla sayıda implant konumlandırılır. İlk başlarda da söz ettiğimiz gibi, tamamı ile dişsiz olan bir kişinin üst çenesine 4 ile 8 arasında implant uygulaması yapılmaktadır.

Pek çok hastada üst çeneye 8, alt çene kemiği üzerine ise 6 implant konumlandırılarak tedavi yapılır. Üst çene üzerinde en düşük 4 implant yer alması mecburdur. Aksi halde gerçekleştirilen tedavi kişi için daimi ve sağlıklı bir çözüm olmaktan uzak kalmaktadır.

Ağzındaki tüm dişleri kaybetmiş olan kişilerin, kaybettikleri her bir diş için implant yaptırmasına gerek yoktur. Doktor incelemeleri sonrasında üst ve alt çeneye ne kadar implant uygulanacağının kararını verecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir