Diş Tedavisi

Bir Seferde Kaç Tane İmplant Yapılır?

Bir Seferde Kaç Tane İmplant Yapılır

İmplant uygulaması çene kemiği üzerine konumlandırılan ve ayriyeten protezlere destek oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. İmplant işlemi ile yapay diş kökleri oluşturulmaktadır. Uzun süre boyunca kullanma imkanınız olan implantların bakımı son derece mühim olup, bakımı en iyi şekilde gerçekleştirilen implantlar hayat boyu da kullanılabilmektedir. İmplant işlemine gereksinim duyup duymadığınız diş doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Ağzında hiç diş kalmamış kişilere de yapılabilen implant tedavisi ayriyeten, ihtiyacı olan her yaştan bireye yapılabilen en iyi tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Yalnızca tek bir dişini yitirmiş olan kişilerde, eksik dişin yerine tek bir implant konumlandırılarak kaplama gerçekleştirilmektedir. İmplant tedavisi ile diş eksikliği olan kişilerin toplumda daha kendine güvenli bir şekilde özgür bir gülümsemeye kavuşmasına yardımcı olunmaktadır.

İmplant tedavisinin yapılacağı alandaki çene kemiğinin bu işlem için ideal olup olmadığı son derece mühimdir. İmplant işlemi esnasında ve implantların ağız içerisinde bulunduğu zaman boyunca ağız bakımı konusunda oldukça hassas davranmak gerekir. İmplant tedavisinde başarıya ulaşmanın en mühim noktası çene kemiğidir. Çene kemiğinin durumu ne kadar iyi ve bu tedavi için ne kadar uygun olursa bunun ile paralel olarak başarılı sonuçlara ulaşılır.

İmplant tedavisini geçilmeden evvel radyolojik ve klinik bir kontrol yapılması gerekmektedir. İmplant işleminde kişinin durumuna ve diş doktorunun performansı ile bağlantılı olarak bir gün içerisinde 12 ila 15 adet implant konumlandırılabilir. Kişinin ağız durumu ve doktor performansına bağlı olarak bu durum farklılık gösterebilmektedir.

Alt çene kemiği üzerine uygulanan implant işleminden 10 gün sonra kişinin durumu ile bağlantılı olarak alt çeneye implant işlemi uygulanır. Bu durum tamamı ile kişinin ya da diş doktorunun sergileyeceği performans ile ilgilidir. Fakat gün içerisinde kaç adet implant yapılır sualine yalnızca diş doktoru doğru bir yanıt verebilir.

İmplant tedavisinin uygulanmasına karar veren diş hekiminiz ağız içi muayenesi yapacaktır. Bu muayene sonrasında implant tedavisine kişinin uygun olup olmadığı belirlenir ve eğer uygunsa bir yol çizilir. Tek bir seferde kaç tane implant yapılacağı kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber, doktorun karar vereceği bir durumdur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir