Diş Tedavisi

Hangi Dişlere Zirkonyum Yapılır?

Hangi Dişlere Zirkonyum Yapılır?

Zirkonyum nedir? Zirkonyum kimlere uygulanır? Zirkonyum hangi dişlere uygulanmaktadır? Zirkonyum diş kaplaması yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zirkonyum kaplama kimlere uygulanmaktadır? Zirkonyum kaplama hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Zirkonyum Nedir?

Diş kaplamalarında diş hekimleri genellikle porselen kaplama kullanmaktadır. Dişlerinin daha estetik ve daha doğal görünmesini isteyen hastalar ise genellikle zirkonyum kaplamayı tercih etmektedir.

Zirkonyum çeşitli işlemlerden geçerek son işçiliği ile ağız içerisinde muhteşem bir görüntüye kavuşmaktadır.

Zirkonyum kaplamayı hem ön dişlerde hem de arka dişlerde kullanmak mümkündür. Zirkonyum kaplama metal desteksiz kaplama grubunda yer almaktadır. Ayrıca bu kaplama çeşidi dişlerdeki hassasiyet durumunu da ortadan kaldırmaktadır.

Zirkonyum Hangi Dişlere Uygulanmaktadır?

Zirkonyum diş kaplaması pek çok yönden hastaya avantaj kazandırmaktadır. Zirkonyum kaplama her yaştan hastaya kolaylıkla uygulanabilen bir kaplamadır.

Bunun yanı sıra 18 ile 20 yaşını geçmiş hastalara uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise bu yaştaki hastalar hala gelişim sürecinde olduğu için diş hekimleri tarafından kaplama önerilmemektedir. Zirkonyum dişin uygulanabileceği durumları aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Dişlerinde çatlak veya kırık olan kişiler,
  • Hasarlı veya çürük dişe sahip olanlar,
  • Diş beyazlatma işleminde sonra bu işlemden memnun kalmayan hastalara,
  • Dişlerinde çapraşık problemi yaşayan hastalara,
  • Dişlerin ayrıklık problemi yaşayanlara,
  • Dişlerinde düzensizlikten şikayet edenlere,
  • Dişlerinin görünümü yüzünden psikolojik problem yaşayan hastalara,
  • Dişlerinin beyaz ve inci gibi durmasını isteyen hastalara,
  • Daha kısa sürede daha beyaz ve daha hizalı dişlere sahip olmak hastalara kolaylıkla uygulanabilen bir uygulamadır.

Yukarıda belirtilen şikayetlere sahip olan hastalar zaman kaybetmeden diş hekimlerine başvurabilir ve bu tedavi sayesinde daha beyaz gülüşlere sahip olabilirler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir