Diş Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Yapıldıktan Sonra Dişler Tekrar Bozulur Mu?

Diş Teli Tedavisi Yapıldıktan Sonra Dişler Tekrar Bozulur Mu

Diş teli tedavisi kimlere yapılır? Diş teli tedavisi neden yapılır? Diş teli tedavisine neden ihtiyaç duyulur? Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Diş teli tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş teli tedavisi sonrasında dişlerde yeniden bozulmalar meydana gelir mi? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün soruları sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Tedavisi Sonrasında Dişlerde Tekrar Bozulmalar Meydana Gelir Mi?

Diş teli tedavisi, dişlerinde bozulmalar meydana gelen hastalara uygulanan bir tedavidir. Diş teli tedavisi sonrasında dişlerin tekrar bozulma durumu tedavi sürecine bağlıdır.

Örneğin; ayrık bir diş yapısına sahip olan bir hasta diş teli tedavisi gördükten sonra dişlerinde tekrar bozulmalar meydana gelebilir. Buradan yola çıkarak tedavi sonrasında dişlerin bozulma ihtimali vardır. Bütün bunların yanı sıra tedavi sırasında hastaların tedaviye uygun bir şekilde hareket etmeleri ve tedaviye tamamen uymaları gerekmektedir.

Ortodonti tedavi sonrasında dişlerin tekrar bozulmasını önleyen bazı önlemler vardır. Ortodonti tedavi sonrasında dişlerin bozulmasını önleyen tedaviye pekiştirme tedavisi veya retainer tedavisi adı verilmektedir.

Diş teli tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada diş teli ile düzeltilen dişlerdeki teller çıkarıldıktan sonra düzeltilen dişlerin bir süre sabit kalması için pekiştirici tedaviye geçilir. Bu tedavi sayesinde dişlerde tedavi sonrasında bozulmalar olmaz.

Diş teli tedavisinde uygulanan pekiştirme yöntemleri Lingual Retainer ile Şeffaf Plak uygulamasıdır. Lingual retainer, önde bulunan altı kesici dişlerin arka tarafına uygulanan ve gözle görülmeyen ince yapılı bir teldir. Bu teller 5 yıl boyunca çıkarılmamaktadır. Bu yöntem sayesinde dişlerde bozulmalar meydana gelmez.

Şeffaf plak uygulaması, dişlere takılıp çıkarılabilen bir apareydir. Bu şeffaf plak uygulamasında da kullanılan apareylerin birkaç yıl kullanılması gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir