Diş Tedavisi

Hangi Dişlere Tel Takılır?

Hangi Dişlere Tel Takılır

Ortodonti tedavisi olarak bilinen diş teli tedavisi diş ve çene yapısı bozuk olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılan diş teli tedavisi sonrasında hayalinizdeki gibi dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş teli sadece çarpık veya yamuk olan dişlere uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Dişi çıkmayan, Dişi kırık ve dişi ayrık olan hastalara da diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Diş çarpıklıkları ve yamukluğu nedeni ile bazı hastalarda konuşma bozukluğu olmaktadır. Diş teli tedavisi sayesinde bu tarz sorunların da önüne geçilmektedir.

Çarpışık dişlerde ve yamuk dişlerde diş tel tedavisi %100 sonuç göstermektedir. Ayrıca ağız açık uyuma ve horlama gibi sorunları olan hastalarda da diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Çene bozukluğu problemi yaşayan hastalarda diş teli tedavisi sonucu hastaya istenilen özgüven sağlanmaktadır.

Diş yamukluğu veya çene bozukluğu yaşamayan hastaların yanı sıra ön diş aralarında boşluk olan hastalarda da diş tedavisi uygulanmaktadır. Diş teli tedavisinin süresi hastanın diş yapısına ve çene yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bu konu hakkında hastalara net bir süre verilmez.

Diş teli tedavisi diş bozukluğu yaşayan tüm hastalarda uygulanmaktadır. Dişlerinde dönme problemi, dişlerin üst üste binme ve dişlerde diziliş problemi yaşayan hastalar diş teli tedavisine başvurabilirler.

Dişlerinde ve çene yapısında hiçbir problemi olmayan hastalarda kullanılan diş teli tedavisi, sadece diş sağlığını korumak amacı ile yapılmaktadır. Diş teli tedavisi ortodonti bilim dalı açısından oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.

Diş teli tedavisinin uygulanamama gibi biri durumu söz konusu değildir. Diş teli hangi dişlere takılır, diş teli kaç yaşında takılır ve çene için diş teli tedavileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilir ya da bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir