Diş Tedavisi

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Çocuğunuzun doğumunu beklerken ağız ve diş sağlığınızı geri planda tutmamanız gerekmektedir. Diş eti problemi yaşayan bazı hamile kadınlarda hamilelik tümörü olarak bilinen diş etlerinde oluşan ağız problemleri meydana gelmektedir.

Hamilelikte kadınlar büyük ölçüde hormon değişiklikleri yaşanmaktadır. Hamilelik sırasında tükettiğiniz yiyeceklere bebeğiniz ve kendi sağlığınız açınızdan dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelikte artan hormonlar diş eti iltihaplanmalarını meydana getirebilir.

Ayrıca gebelik sırasında diş eti kanamalarında artış görülebilir. Bu nedenle ağız ve diş temizliği için diş hekimleriniz tarafından yapılan profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Diş eti problemlerinizin artmaması için yumuşak kıllı diş fırçası ile temizliğinizi yapmanız gerekmektedir.

Hamilelik sırasında diş hekiminize düzenli olarak gitmeniz gerekmektedir. Çocuğunuz  ve kendi sağlığınız için ağız ve diş sağılığını doktor kontrolü altında yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hamilelikte diş kaybı ve dişlerde kalsiyum kaybı oluşmaz. Bunun yanı sıra hamilelik sırasında diş etleriniz daha hassas bir duruma gelecektir. Diş etindeki kanamalar bu nedenle artabilir.

Pek çok hamile kadın, hamilelik tümörü adı verilen rahatsızlığı yaşamaktadır. Hamilelik tümörü kötü huylu bir tümör değildir. Bu tümörün gelişimi hamileliğin 3. Ayında gelişim göstermektedir. Diş hekiminize yapacağınız düzenli ziyaretlerinizde bu durumun önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Ayrıca bu tümörler doğum yaptıktan kısa bir süre sonra kaybolacaktır.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı nasıl olmalıdır, hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi ve hamilelikte uygulanan ağız ve diş tedavisi gibi sorular hakkında detaylı bilgi edinmek için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini ziyaret edebilir ya da bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir