Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalıdır? Hamilelikte diş tedavisi yaptırılabilir mi? Hamilelikte diş çekimi yapılır mı? Hamilelikte çürük diş çekilir mi? Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı? Hamilelikte dişe anestezi uygulanır mı? Hamilelikte diş bakımı ve tedavisi hakkında akılınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik dönemlerinde diş ve diş eti ile alakalı tedavilerin yapılmayacağına karşın olan inanışlar oldukça yanlıştır. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler diş eti iltihaplanmalarına neden olabilir.

Dişlerde meydana gelen problemler erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sürecinizde diş ve diş eti ile ilgili problemlerinizde zaman geçirmeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Gebeliğinizi planlı bir şekilde yapmak istiyorsanız eğer gebe kalmadan önce bütün sağlık kontrollerinizi yaptırmış olmanız bütün sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamilelik dönemlerinde kesinlikle diş kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Hamilelik Sürecinde Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelik sürecinde kesinlikle ağız bakımı ve diş tedavisini ihmal etmemeniz gerekmektedir. Hamilelik sürecinden önceki dönemlerde ihmal etmediğiniz diş kontrollerinizi aynı şekilde hamilelik sürecinde de devam ettirebilirsiniz. Hamilelik döneminde diş tedavisi sırasında ağrının bebeği etkilememesi için hamileliğin 16 ve 28. haftalarında tedavinin yapılması gerekmektedir.

Gebelik sürecinde kanal tedavisi, diş tedavisi ve hatta anestezi altında diş çekimleri yapılabilir.

Tedavi sırasında kullanılan lokal anestezilerin bebeğe kesinlikle zararı yoktur. Diş tedavisi sonrasında eğer antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa kadın doğum uzmanınıza danışarak bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiklerden kullanabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir