Diş Tedavisi

Günde En Fazla Kaç Kez Diş Fırçalanmalı?

Günde En Fazla Kaç Kez Diş Fırçalanmalı

Günde En Fazla Kaç Kez Diş Fırçalanmalı? Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır? Soruları hakkında bilgi sahibi olmak ve diş fırçalama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İnsan bedeninde en fazla mikrobun bulunduğu organlardan bir tanesi ise ağızdır. Ağız bakımınızı doğru ve düzenli yapmadığınız durumlarda mikrop dengesi bozulur ve diğer organları zarar görme olasılığı artar. Daha sonra kana karışan mikroplar ise böbrek, kalp ve beyni olumsuz yönde etkileyecektir.

Diş fırçalamadaki asıl amaç ise dişlerinizin üzerine yapışmış olan ve gözle görülmeyen birikintileri en iyi şekilde temizlemektir. Dişlerin fırçalanması sayesinde daha sağlıklı ve temiz bir ağza sahip olursunuz. Düzenli bir ağız ve diş bakımı için diş fırçalama düzenli şekilde yapılmalıdır.

Dişlerin günde kaç kez fırçalanması gerektiğinin yanı sıra dişleri etkin bir şekilde fırçalamanız daha önemlidir.

Dişlerinizi günde 5 defa fırçalasanız bile doğru fırçalama tekniğini kullanmadığınız zaman düzgün bir şekilde temizleme işlemini yapamazsınız. Bu nedenle günde 2 defa fırçalayarak ve doğru bir fırçalama tekniğini kullanarak sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilirsiniz. Günde 2 kez düzenli olarak dişlerinizi fırçaladığınız zaman diş kayıplarınız daha az olmaktadır.

Dişlerinizi ideal olarak günde 2 defa fırçalamanız yeterli olacaktır.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişlerinizi fırçalarken fazla bastırmamanız gerekmektedir. Sağlıklı diş etlerinde sert fırça kullanmalısınız. Kanayan ve hassas diş etlerine ise yumuşak uçlu diş fırçalarını kullanmanız gerekmektedir.

Fırçalama sırasında kan dolaşımını hızlandırabilmek için diş etine masaj yapmanız gerekmektedir. Diş macununu fırçalama sırasında çok fazla kullanmamanız gerekmektedir. Fazla macun kullanırsanız eğer diş etinizin erimesine neden olabilirsiniz.

Pek çok insan sert uçlu diş fırçalarının dişleri daha iyi temizlediğini düşünmektedir. Ancak, sert uçlu diş fırçaları dişlerinizin yıpranmasına neden olmaktadır. Dişlerinizi yumuşak başlı diş fırçaları ile ve doğru tekniklerle fırçaladığınız zaman diş sağlığınızı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir