Diş Tedavisi

Dişleri Ne Güçlendirir?

Dişleri Ne Güçlendirir

Diş minesini güçlendirmeye, kalsiyum ve fosfat gibi mineraller yardımcı olmaktadır. Fosfat ve kalsiyum, dişin çürümesini önlediği gibi dişin daha güçlü bir yapısı olmasını sağlamaktadır. Yaşlandığınız zaman dişlerinizdeki mineralleri yavaş yavaş kaybedersiniz. Mineral kayıpları genellikle asitli ve şekerli gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Bakteriler ağzınızda biriktiğinde zamanla mineral kayıpları meydana gelmektedir. Bu durum sonucunda dişi tamamen kaybedersiniz.

Diş Minesini Güçlendirmek İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Diş minenizi güçlendirebilmek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. Diş çürükleri yapılan araştırmalara göre streptococcus mutans bakterilerinin birikmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler ise içecek ve yiyeceklerden bulaşan bakterilerdir.

Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayarak çürüklere yol açan bakteriler ortadan kaldırabilirsiniz.

Mutlaka florür içerikli diş macunu kullanmanız gerekmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre florür içerikli diş macunları mineral kaybını önlemektedir. Diş minesini güçlendirebilmek için rafine şekeri kesmeniz gerekir. Şeker ve şekerli tüm gıdalar asidik bir özelliğe sahiptir. Bu yapı diş minesi parçalar ve bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle tükettiğiniz şeker miktarını azaltmanız gerekmektedir.

Mutlaka şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Şekersiz sakız, karbonhidratları ve plağı dişlerden çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Tükürük bezlerinizi üretmeye de yardımcı olur. Sakız aynı zamanda dişteki mineral kaybını önlemektedir. Gündelik hayatınızda tüketmiş olduğunuz meyve ve meyve sularını ölçülü miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Mutlaka günlük daha fazla kalsiyum ve vitamin almaya özen gösterin. Kalsiyum açısından zengin olan peyniri yemenin şeker yemenin etkilerini azalttığı söylenmektedir. Ayrıca D vitamini takviyesi alarak dişlerinizi çürüklere karşı korumanız gerekmektedir.

Süt ve süt ürünleri tüketiminizi azaltmanız gerekir. Diş minesini güçlendirmek için bunların yanı sıra ağız kuruluğunuzu daima giderin, nişastalı yiyecekleri azaltın ve bol su tüketimi yapınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir