Diş Tedavisi

Geçici Diş Kaç Günde Takılır?

Geçici Diş Kaç Günde Takılır?

Dişinize implant tedavisi yaptıracak iseniz, kalıcı olmayan dişler hakkında bilgi edinmenizde yarar vardır. İmplant tedavi tekniğinde kalıcı olmayan dişler, implantın uygulandığı günden bir gün sonra uygulanmaktadır. Kalıcı olmayan diş ismi verilen bu teknik, implantın üstüne özel parçaların konulması ile uygulanmaktadır. İmplantın üstüne yapılan ve kalıcı olmayan diş rolünü üstlenmesi plan edilen bu parça ancak doktorlar tarafından takıp çıkartılmaktadır.

İmplant tedavi tekniği süreci sırasında kişinin uyum sağlaması gereken bazı kurallar yer almaktadır. Diş doktorunun belirtmiş olduğu kurallara, implant tedavi tekniğinde kalıcı olmayan diş takılsa bile kesinlikle uyum sağlamak gerekmektedir. Yazımızın devam eden kısmında belirtilen bu kuralları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Tedavi sırasında yapılan kalıcı olmayan diş çalışmasının, çok fazla sayıda faydası yer almaktadır. Bu faydalardan belki en mühim olanı; kişinin, estetik endişesinin önüne geçilmesidir. Kalıcı olmayan diş tedavi tekniğinin sayesinde dişin görüntüsünü doğal diş gibi gözükmesini sağlayacaktır. Bilhassa yoğun tempoda ofis hayatı olan hastalar için kalıcı olmayan diş tedavi tekniği oldukça mühimdir. Kalıcı olmayan dişler, çene kemiği ve diş eti içine uygulanan implantlar ile uyumlu bir biçimde uygulanmaktadır. Bu uygulamanın ardından kalıcı olmayan dişler, sağlıklı olan dişler ile aynı görüntüye sahip olur ve kişinin diş kaybını getireceği estetik sorunlar geçirmesinin önüne geçer.

Kalıcı olmayan diş her ne kadar kişilerin birçok problemi çözse de gerçek tedavinin tamamlanmış olduğunu göstermemektedir. Kimi vakit kalıcı olmayan diş evresinde yer alan kişiler, implant tedavi tekniğinin tamamlanmış olduğunu düşünmektedirler. Bu durum hiç doğru olarak görülmemektedir. Kalıcı olmayan diş sadece tedavinin, kişiler yönünden daha basit ve rahat geçmesini temin edecektir.

Kalıcı olmayan dişin ağız içerisinde kalma zamanı, hastanın tedavi zamanına göre farklılık göstermektedir. Diş doktoru, implant tedavi tekniğini uygun bulduğu vakit, kalıcı olmayan dişi çıkartır. Bu durumun beraberinde, kalıcı olmayan diş tedavi tekniğinde birden çok teknik izlenir. Tedaviyi uygulayacak olan diş doktoru, tedavi için en doğru olan kalıcı olmayan diş tekniğini tercih eder.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir